Aktuell information om spårbarhet

Hitta på sidan

Här samlar Havs- och vattenmyndigheten information om de senaste förändringarna gällande spårbarhet.

När börjar den reviderade kontrollförordningens bestämmelser att gälla och vad omfattar de?

Revideringen av kontrollförordningen (Rådets förordning (EG) nr 1224/2009) är nu beslutad av EU och förberedelser pågår för publicering i EU:s officiella tidning. Förordningen träder ikraft tjugo dagar efter publiceringen. De reviderade bestämmelserna för spårbarhet börjar gälla två respektive fem år efter ikraftträdandet. Det innebär i slutet av 2025 eller början av 2026 respektive slutet av 2028 eller början av 2029.

Här följer en översiktlig genomgång av de reviderade bestämmelserna. HaV återkommer med mer detaljerad information.

Från två år efter ikraftträdandet börjar följande nya bestämmelser gälla för partier av produkter inom kapitel 3 i Kombinerade nomenklaturen.

  • Importerade partier från tredje land och partier från fiske och odling i inlandsvatten omfattas.
  • Spårbarhetsinformationen ska registreras och göras tillgänglig digitalt för leveransmottagaren och på begäran för behöriga myndigheter. Närmare tekniska krav för överföringen av information och fysisk märkning kommer att regleras i särskilda förordningar (delegerade akter).

Från fem år efter ikraftträdandet börjar nya bestämmelser gälla för partier av produkter inom kapitel 16 (bearbetade produkter) och kapitel 12 (alger lämpliga som livsmedel) i den kombinerade nomenklaturen. Bestämmelserna om bearbetade produkter ska bygga på en förstudie av kommissionen.

Har du frågor med anledning av detta, kontakta oss i första hand genom e-post till sbs@havochvatten.se.

Publicerad: 2025-12-02
Sidansvarig: Webbredaktion