Din sökning *:* gav 284 träffar
-
Fråga och svar
Entreprenören uppger att det inte går att få tag på traditionell markbäddssand och vill ersätta den med bergkross, hur hanterar man det i en prövning? Vi har delat upp vårt svar i tre delar beroende på situation. 1. Det framgår av ansökan att man
-
Fråga och svar
Hur många år kan man räkna med att en markbädd eller infiltration fungerar som avsett? Eftersom anläggningens livslängd är beroende av flera faktorer finns det tyvärr inget entydigt svar på denna fråga. En avloppsanläggning för rening av
-
Fråga och svar
Klarar markbäddar med moduler hög skyddsnivå? Det går inte att ge ett generellt svar på frågan utan det är upp till tillverkaren att genom tillförlitliga testresultat visa att de anläggningar som säljs klarar det krav som ställs. När det gäller
-
Publicerad: 2 oktober 2019
Vid prövning av små avloppsanläggningar ingår också att bedöma och ta hänsyn till hur avloppsanläggningen påverkar vattenförsörjningen i området.
-
Publicerad: 2 oktober 2019 • Uppdaterad: 31 oktober 2023
Vissa åtgärder som planeras att genomföras i samband med att en avloppsanläggning ska byggas kan ibland vara vattenverksamhet, till exempel kulvertering av bäck eller utfyllnad i ett vattenområde.
-
Publicerad: 2 oktober 2019 • Uppdaterad: 17 april 2025
Sammanfattning - känsliga områden där formellt skydd saknas Små avloppsanläggningar omfattas inte av samrådsplikten i 12 kap 6 § MB vid väsentlig påverkan på naturmiljön utan detta ska ingå i tillståndsprövningen eller bedömning av anmälan. I ett område med dokumenterat höga natur- eller kulturmiljövärden eller i ett område som annars är känsligt kan även en förhållandevis liten åtgärd innebära väsentlig ändring av natur- eller kulturmiljön. Det kan när det gäller små avloppsanläggningar handla om till exempel effekterna av grävning, avbaning av vegetation eller uppförande av en byggnad för avloppsrening. Vilka områden som är känsliga kan framgå av till exempel lokala naturvårdsplaner eller kulturmiljöprogram.
-
Publicerad: 2 oktober 2019
Det kan komma in en ansökan eller anmälan där man avser lokalisera avloppsanläggningen i ett område som har konstaterats vara eller misstänks vara förorenat. Ett förorenat område kan bestå av mark, grundvatten, ytvatten, sediment, byggnader och anläggningar, vilket kan innebära olika miljö- och hälsorisker vid anläggandet av en avloppsanläggning.
-
Publicerad: 2 oktober 2019 • Uppdaterad: 8 oktober 2019
Sammanfattning - fornlämningar och kulturmiljöer Tillståndsprövningen av en avloppsanläggning ska innefatta även risk för påverkan på en fornlämning. Förekomst av en känd fornlämning på platsen för den planerade avloppsanläggningen kan medföra avslag på en tillståndsansökan enligt lokaliseringsprincipen i 2 kap MB. Däremot sker ingen direkt prövning utifrån Kulturmiljölagen i avloppsprövningen eftersom det är länsstyrelsen som är prövningsmyndighet. Miljöförvaltningen bör upplysa den som avser anmäla eller söka om tillstånd till en avloppsanläggning, om att kontroll behöver göras med länsstyrelsen om fornlämning eller kulturmiljö kan komma att påverkas. Det är också rimligt att miljöförvaltningen själv gör en kontroll av om en fornlämning eller kulturmiljö kan komma att beröras. Om det finns en känd fornlämning eller kulturmiljö på platsen för den aktuella avloppsanläggningen så ska ansökan/anmälan remitteras till länsstyrelsen. Utifrån remissvaret kan miljöförvaltningen avgöra om ansökan/anmälan kan beviljas/accepteras eller inte.
-
Publicerad: 2 oktober 2019 • Uppdaterad: 22 april 2025
När ett ärende är tillräckligt utrett och bedömningen klar är det dags för beslut. Om anläggningen bedöms uppfylla kraven i miljöbalken kan tillstånd med villkor eller ett föreläggande om försiktighetsåtgärder meddelas.
-
Publicerad: 2 oktober 2019 • Uppdaterad: 17 november 2023
De olika delarna i den generella dispositionen av beslutsdokumentet för tillstånd.