Nytt krav på tillstånd för vägningsaktörer
Från och med den 10 januari 2026 behöver aktörer som ska väga fiskeriprodukter från yrkesmässigt fiske i havet ansöka om tillstånd från Havs- och vattenmyndigheten. Kravet följer av nya och ändrade bestämmelser i Fiskeriverkets föreskrifter (FIFS 2004:25), beslutade av HaV den 28 oktober 2025.
Vem berörs?
Alla som väger fiskeriprodukter från yrkesmässigt fiske i havet innan första försäljning. Vägningsaktören ansvarar för att fångsten vägs på korrekt sätt. Befälhavaren ansvarar för att fångsten vägs av en vägningsaktör.
Vägning ombord
Väger du ombord behöver du också ansöka om att bli vägningsaktör. Det nya tillståndsförfarandet ersätter det tidigare anmälningsförfarandet för att väga ombord från och med den 10 januari 2026. Är du redan anmäld som ombordvägare ska du alltså ansöka om att bli vägningsaktör. Är du en ny aktör som vill väga ombord ska du också ansöka om att bli vägningsaktör och där uppge att du ska väga ombord.
Vad innebär tillståndskravet?
- Vägning får endast utföras av aktörer som har tillstånd från HaV.
- Vägningsaktören ansvarar för att fångsten vägs enligt EU-regler och Havs- och vattenmyndighetens föreskrifter.
- Tillståndskravet innebär att vägning endast får ske på godkända vågar som ingår i vägningsaktörens tillstånd.
Krav för att få tillstånd
För att få tillstånd måste den de/vågar som aktören ska använda, vara godkända för vägning av fiskeriprodukter. Detta betyder att de behöver uppfylla gällande krav enligt Swedacs föreskrifter om automatiska och icke-automatiska vågar. Reglerna för vad som är en godkänd våg är oförändrade. Läs mer om vilka regler som gäller för vågar.
Så ansöker du
Du ansöker genom att fylla i ett webbformulär som kommer att publiceras på Havs- och vattenmyndighetens hemsida senast den 10 januari.
Uppgifter om aktören
- Namn, person eller organisationsnummer
- Telefonnummer och e-postadress
- Typ av aktör: Förstahandsmottagare (ange även mottagarkod) /Licensinnehavare/Befälhavare/Annan).
Uppgifter om vågen
- Serienummer för den/de vågar som ska användas
- Vågens tillverkare.
- Bifogat foto av vågens märkning (se mer info på sidan Krav på vågar).
- Bifogad kopia av senast utfärdat kontrollbevis i de fall vågen genomgått återkommande kontroll (se mer info på sidan Krav på vågar).
Uppgifter om vägningsplats
- I hamn: Uppge hamn eller adress
- Ombord: Uppge distriktsbeteckning och signalkod
- Annan plats: Uppge adress
Observera att om du vill ansöka om att lägga till en våg i ditt tillstånd som redan är registrerad hos HaV räcker det om du lämnar uppgifter som efterfrågas i punkt 1-4. Alla aktörer som vill ansöka om att väga på samma våg behöver alltså inte inkomma med foton/kontrollbevis/vägningsplats eftersom HaV redan har den informationen registrerad.
Villkor för tillstånd
- Ett beslut om tillstånd gäller i ett år
- HaV förnyar automatiskt beslutet varje år om vägningen har skötts korrekt. Om vägningen inte skötts korrekt gör HaV en ny bedömning om tillståndet kan förnyas.
- HaV kan återkalla tillståndet om vägningsaktören inte följer gällande bestämmelser.
Anmälan om ändring av våg/avanmälan
Du ska göra en anmälan till Hav vid/om:
- byte/tillägg av våg eller vägningsplats
– detta görs genom att fylla i ett nytt webbformulär. Du behöver inte vänta på godkännande från HaV för den nya vågen innan du kan börja använda den, så länge du anmält den till HaV. - du inte längre använder ditt tillstånd (t.ex. avslutar verksamheten). Detta görs också genom webbformulär.
När börjar reglerna gälla?
Föreskrifterna träder i kraft den 10 januari 2026. Om du ansöker om tillstånd senast den 31 mars 2026 får du fortsätta att väga fångst utan avbrott medan din ansökan handläggs. Från och med 1 april 2026 krävs ett giltigt tillstånd innan vägning får utföras, om du inte inkommit med en ansökan före dess. Ansökan öppnar senast den 10 januari 2026, och mer information om hur du ansöker kommer att publiceras på denna sida.
Vanliga frågor och svar
HaV öppnar för ansökningar senast den 10 januari 2026. I samband med att webbformuläret publiceras kommer vi att gå ut med mer information som underlättar för aktörerna att fylla i ansökan.
För att vågen ska vara godkänd behöver den ha intakt plombering, ha rätt märkning och i vissa fall behöver vågen ha genomgått en återkommande kontroll. På sidan Krav på vågar kan du läsa mer om vilka krav som gäller för vågar och hur regelverket ser ut.
Du kan lämna in din ansökan mellan 10 januari och 31 mars 2026. Då kan du fortsätta att väga fångst utan avbrott, även om din ansökan ännu inte är prövad. Om du lämnar in din ansökan efter 31 mars behöver du vänta på beslut från HaV innan du får väga fångst.
Se listan ovan under ”Uppgifter som ska ingå i ansökan” (kontaktuppgifter, verksamhetstyp, vågens serienummer, foto av märkning, ev. kontrollbevis).
Ja. Den nya vågens behöver anmälas till HaV genom att fylla i webbformulär där serienummer, foto av märkningen och ev. kontrollbevis ska lämnas in.
Ja, det är möjligt.
Ja, tillståndet är kopplat till aktören, inte till fartyget.
Ja, du behöver ansöka om tillstånd oavsett om du väger ombord eller i land. Det nuvarande anmälningsförfarandet för ombordvägare kommer att försvinna den 10 januari och ersättas med det nya ansökningsförfarandet.
Nej, från och med den 10 januari behöver du inte anmäla till HaV om du tillfälligt byter fiskeri. Däremot är det viktigt att du anmäler till HaV om du inte längre avser att väga ombord, om du byter våg för ombordvägning eller om du byter fartyg för din ombordvägning. Det kommer finnas särskilda webbformulär för tillägg eller borttagande av våg, ändring av våg eller vägningsplats på vår webbplats.
Såväl föreningen som dess medlemmar kan ansöka om att vara vägningsaktörer. Det är alltid vägningsaktören som har det juridiska ansvaret för att vägningen utförs korrekt.
Om föreningen är vägningsaktör och låter personer utan tillstånd väga fiskeriprodukter på vågen är det föreningen som tar det juridiska ansvaret för att vägningen utförs korrekt.
Om föreningsmedlemmarna är vägningsaktörer så är var och en juridiskt ansvarig för att den vägning som de själva utför på vågen är korrekt.
Ja, men vägningsaktören är fortsatt juridiskt ansvarig för att vägningen sköts korrekt.
Ja. Om vågen redan är registrerad hos HaV behöver du inte skicka in foto på våg, däremot behöver du uppge vågens serienummer i din ansökan. Från och med 1 april kommer vi publicera ett register över godkända vågar där du kan se vilka vågar som redan är registrerade.
Nej, du får endast väga fångst på de vågar som du har anmälda i ditt tillstånd. Det är därför viktigt att du som aktör tänker över på vilka ställen du brukar landa och väga på så att du ansöker om tillstånd att väga fångst på dessa vågar.
I undantagsfall, vid oförutsedda händelser, kan du då kontakta FMC och meddela att du behöver väga fångst på en annan godkänd våg. I huvudregel får du dock bara väga fångst på de vågar som ingår i ditt tillstånd.