Sveriges deltagande i EU samarbetet
Inom EU finns flera arbetsgrupper och kommittéer kring ramdirektivet för vatten som ska se till att vattenförvaltningsarbetet går åt rätt håll. Sverige deltar i flertalet av dem.
EU:s ramdirektiv för vatten är ett omfattande regelverk som avser grundvatten, sjöar, vattendrag och kustvatten i hela Europa. Behovet av att harmonisera genomförandet inom EU är stort, bland annat för många vattenområden delas mellan medlemsländerna.
En gemensam strategi ska föra arbetet framåt
Europeiska kommissionen och EU:s medlemsstater har tagit initiativ till samarbete kring en gemensam strategi för direktivets genomförande, Common Implementation Strategy (CIS). Genomförandearbetet har pågått sedan 2001 och baseras på konsensusbeslut.
Förutom medlemsstaterna är EES-stater, kandidatländer, branschorganisationer och andra intresseorganisationer inbjudna att delta i arbetet. Sverige deltar i flera arbetsgrupper.
Havs- och vattenmyndigheten samordnar Sveriges arbete inom EU:s gemensamma genomförandestrategi, CIS.
Målen för CIS arbetsprogram för 2019-2021 är att:
- Förbättra genomförandet av vattendirektivet och samordning med genomförandet av andra vattenrelaterade direktiv och underlätta genomförandet av den första cykeln för översvämningsdirektivet.
- Öka integrationen av vatten och andra miljö-och sektors mål, särskilt natur, jordbruk, transport, energi, katastrof och riskförebyggande, forskning och regional utveckling.
- Ytterligare vägledning alternativt uppdatering av vägledning i vissa frågor.
CIRCABC är EU-kommissionens digitala system för informationsutbyte.
Europiska kommissionen tillhandahåller ett digitalt system för informationsutbyte och dokumenthantering som kallas CIRCABC.
Där ligger arbetsmaterial och beslutade dokument som tagits fram av olika arbetsgrupper och där hittar du färdiga vägledningsdokument, rapporter och annan information.
Gå till CIRCABC och biblioteket för vattendirektivet
Så deltar Sverige i CIS-arbetet
HaV samordnar sedan 1 juli 2011 Sveriges arbete inom EU:s gemensamma genomförandestrategi, Common Implementation Strategy (CIS).
Arbetet sker i samarbete med flera andra myndigheter. Deltagarna i olika arbetsgrupper kring ramdirektivet för vatten kommer från HaV och andra myndigheter.
Arbetet skapar förutsättningar för att genomförandet av direktivet i Sverige bidrar till en bättre vattenmiljö samt harmoniseras med genomförandet i övriga medlemsstater.
Vattendirektörerna
Gruppen träffas under två dagar två gånger om året, i juni respektive i slutet av november. Mötet är informellt, men besluten som fattas har stor inverkan på arbetet i underliggande grupper och i respektive medlemsland. Miljödepartementet representerar Sverige på vattendirektörernas möten.
Prep-SCG
Gruppen förbereder agenda för SCG möten och säkerställer att arbete koordineras mellan CIS-grupperna. Gruppen består av ledarna för arbetsgrupperna.
Strategic Co-ordination Group, SCG
Gruppen följer upp arbetsprogrammet genom att följa upp verksamheten i CIS-arbetsgrupperna och bereder frågor inför vattendirektörsmöten. SCG ansvarar för att informationen flödar från EU-nivån till nationell och regional nivå och tillbaks inklusive för användning och förståelse för ”verktyg” som redan tagits fram i CIS-arbetet.
Gruppen består av representanter från alla medlemsländer, EES-stater och intresseorganisationer. Representanter från HaV och MSB deltar i arbetet.
Kontaktperson på HaV
- Anneli Harlén
Artikel 21 kommitté
Direktivets artikel 21 föreskriver ett mer formellt samarbete och beslutsförfarande för vissa uppgifter, där kommissionen biträds av en kommitté bestående av EU:s medlemsstater. Bindande kommissions beslut och ändringar i ramdirektivet måste först godkännas av kommittén. Besluten bereds i SCG.
Kontaktperson på HaV
- Anneli Harlén
Arbetsgrupp, ECOSTAT
ECOSTAT hanterar frågor om ekologisk status och potential.
Kontaktpersoner på HaV för arbetsgrupp ECOSTAT
- Ekologisk status - Jonas Svensson
- Ekologisk potential och fysisk påverkan - Katarina Vartia även co chair
Arbetsgrupp, Groundwater
Aktuella frågor är revidering av annex i grundvattendirektivet och framtagande av rekommendation för grundvattenberoende akvatiska ekosystem.
Representanter från Sveriges Geologiska Undersökning (SGU) deltar i arbetet.
Arbetsgrupp, Chemicals
Gruppen jobbar med frågor som är relaterade till övervakning av miljögifter inom både vattendirektivet och havsmiljödirektivet. Representation även från Natuvårdsverket.
Kontaktperson på HaV för arbetsgrupp Chemicals
- Niklas Hansson
Arbetsgrupp, Data Information and Sharing
Gruppen utarbetar bland annat riktlinjer för rapporteringen av vattendirektivet 2000/60/EG samt utvecklar och förbättrar den elektroniska rapporteringen.
På längre sikt kommer riktlinjerna att harmoniseras med rapporteringen för andra direktiv inom vattenområdet. Representanter från HaV deltar i arbetet.
Kontaktperson på HaV för arbetsgrupp Data Information and Sharing
- Annika Johansson
Arbetsgrupp, Översvämning (WG F)
Syftet med denna arbetsgrupp är att tillhandahålla en plattform för informationsutbyte och för att stödja genomförandet av översvämningsdirektivet, bland annat bedömning och hantering av översvämningsrisker.
Representanter från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) deltar i arbetet.
Möteskalender för CIS-arbete 2020
Month | Date | Meeting | Location |
---|---|---|---|
January | 15-16 | WG Chemicals | CCAB, Room 2A, Brussels |
February | 21 | SCG & Art 21 | CCAB, Room 1A, Brussels |
March | 11 (pm) -12 | WG Ecostat CANCELLED | Paris, FR |
17 | WG Chemicals WEBEX MEETING | CCAB, Room 2D, Brussels | |
24 (14:00)- | WG DIS CANCELLED | CCAB, Room 0C, Brussels | |
25 | ATG Economics WEBEX MEETING | BU-5, Room 0C, Brussels | |
April | 1-3 | WG Floods POSTPONED | The Hague, NL |
22-23 | WG Groundwater CANCELLED | Zagreb, Croatia | |
May | 13-14 | SCG & Art 21 POSTPONED | tbc |
June | 11 | ATG Water Reuse | Brussels |
15-16 | Water & Marine Directors meeting | Zagreb, Croatia | |
23-24 | SCG & Art 21 | tbc | |
September | 30 sep - 1 okt | WG Groundwater (TBC) | Germany |
October | 6-7 | ATG Water Reuse | tbc |
6-7 | WG DIS | tbc | |
12-13 | WG Ecostat | tbc | |
20-21 | WG Chemicals | tbc | |
27 (am) – 30 (noon) | WG Floods | The Hague, NL | |
November | 12-13 | SCG & Art 21 | tbc |
December | 1-2 | Water & Marine Directors meeting | Potsdam, Germany |
Samtliga möten som anordnadas av GD ENV i Bryssel är preliminära, de bekräftas fyra veckor i förväg genom inbjudan.
Förkortningar
- WD: Water Directors
- SCG & Art21 Committee : Strategic Coordination Group & Article 21 Committee
- ATG: Ad Hoc Task Group
- WG: Working Group
- BERL: Rue de la Loi 200, 1000- Brussels
- CCAB: Conference Centre Albert Borschette in Brussels (Rue Froissart 36 - Brussels)
- CHAR: Charlemagne Building, rue de la Loi 170, B-1040 Brussels, Belgium
- MAI: Maison des Associations Internationales, Rue Washington 40, 1050 Brussels
- VM 2: Rue Van Maerlant 2, 1040 – Brussels
- tbc: to be confirmed
- tbd: to be determined
- W/C: Week commencing