Din sökning ål gav 32 träffar
-
Rapportnummer: f-Fakta 2003:15 • Publiceringsår: 2003
I Sverige finns två arter av sötvattenskräftor, den ursprungliga flodkräftan (Astacus astacus) samt den introducerade nordamerikanska signalkräftan (Pacifastacus leniusculus). Av de mer än 500 arter av sötvattenskräftor som finns i världen förekommer bara fem arter naturligt i Europa. Årligen importeras ca 3 000 ton kräftor till Sverige.
-
Rapportnummer: 2017:24 • Publiceringsdatum: 25 september 2017
Detta är ett åtgärdsprogram för ålgräsängar ( Zostera marina och Z. noltii ) i Sverige. Programmet är vägledande och innehåller förslag till åtgärder som bör genomföras perioden 2017-2021.
-
Publiceringsdatum: 1 december 2015
Havs- och vattenmyndighetens analys av behovet att revidera den nationella förvaltningsplanen för ål.
-
Rapportnummer: FINFO 2003:9 • Publiceringsår: 2003
Ål är en mycket viktig resurs för det svenska kustfisket. Fisket med ålryssjor introducerades i början på 1900 talet och är det fiske längst västkusten som drabbats hårdast av sälskador. Skadefrekvensen varierar mycket från år till år i flera områden längs kusten. De senaste åren har dock skadefrekvensen ökat i de områden där det bedrivs mest fiske. 1999-2000 blev det obligatoriskt att anmäla skador till loggboken för att kunna erhålla sälskadeersättning vilket i sin tur kan ha påverkat rapporteringen nämnvärt.
-
Rapportnummer: f-Fakta 2004:19 • Publiceringsår: 2004
Om havsfiskemetoder och havsfiskeredskap.
-
Publiceringsdatum: 30 december 2014
Rapporten är en redovisning av ett regeringsuppdrag enligt regleringsbrevet 2014.
-
Rapportnummer: FINFO 2007:7 • Publiceringsår: 2007
Denna rapport baseras på redovisningen av två separata regeringsuppdrag "Åtgärdsprogram för marina arter och skalddjur" samt "Nationella mål och förvaltningsplaner för lokala stammar" som överlämnades till regeringen den 1 mars 2007.
-
Publiceringsår: 2006
Kartläggning av för skarvskador speciellt utsatta fisken och skarvens effekter på ekosystemet
-
Rapportnummer: FINFO 2010:4 • Publiceringsår: 2010
Behovet av kartor som visar olika arters utbredning har ökat och efterfrågas alltmer vid havsplanering och inom förvaltning.
-
Rapportnummer: FINFO 2001:7 • Publiceringsår: 2001
Mellanskarvens inverkan på fiskbestånden har undersökts med hjälp av en modell. Abborre, som kanske är den mest välstuderade arten i svenska kustvatten, har använts som modellart.