Sökresultat
-
Publicerad: 20 juni 2023
En samlad resursöversikt av fisk- och kräftdjursbeståndens status i våra vatten -- nu i digital form.
-
Publicerad: 3 februari 2023
En samlad resursöversikt av fisk- och kräftdjursbeståndens status i våra vatten.
-
Publicerad: 16 februari 2021
En samlad resursöversikt av fisk- och kräftdjursbeståndens status i våra vatten.
-
Publicerad: 22 december 2016
Fiskefria områden innebär fiskeförbud året runt i avgränsade områden. I den här rapporten sammanfattar vi och utvärderar resultaten av att inrätta fiskefria områden i regioner där fisk- och skaldjursbestånd varit märkbart försvagade.
-
Publicerad: 17 juni 2016
Åtgärdsprogrammet syftar till att förbättra aspens (Aspius aspius) framtida överlevnad i landet. Det är ett vägledande, men ej legalt bindande, aktionsprogram.
-
Publicerad: 17 februari 2016
Rapporten beskriver vilka effekter 30 års kalkning av försurade vattendrag har haft på fiskbestånden. De resultat och slutsatser som framförs baseras på fångster vid 17 492 enskilda provfisken från drygt 1 200 olika strömsträckor i landet.
-
Publicerad: 4 februari 2020 • Uppdaterad: 3 juni 2020
En samlad resursöversikten av fisk- och kräftdjursbeståndens status i våra vatten.
-
Publicerad: 24 januari 2019
Den 14:e utgåvan av den samlade resursöversikten av fisk- och kräftdjursbeståndens status i våra vatten.
-
Publicerad: 15 december 2017
Forskare i Kanada har använt genetisk modifiering för att ta fram en snabbväxande lax. Laxen är idag godkänd för försäljning i Kanada. Denna rapport beskriver arbetet med att ta fram laxen, samt hur de nordamerikanska myndigheterna bedömt riskerna med odling och konsumtion av fisken.
-
Publicerad: 28 november 2017 • Uppdaterad: 29 november 2017
Åtgärdsprogrammet för mal ( Silurus glanis ) innehåller en kortfattad kunskapsöversikt och presentation av angelägna åtgärder under 2017−2021 för att i Sverige förbättra rådande bevarandestatus för mal.