Din sökning kräftfiske gav 4 träffar
-
kräftor. I alla andra sjöar och vattendrag måste du ha fiskerättsinnehavarens tillstånd. Kräftfiske utan tillstånd på allmänt
-
Havskräfta - Minimimått och redskapsbegränsningar Här hittar du information, minimimått och redskapsbegränsningar för
-
Rapportnummer: f-Fakta 2003:15 • Publiceringsår: 2003
I Sverige finns två arter av sötvattenskräftor, den ursprungliga flodkräftan (Astacus astacus) samt den introducerade nordamerikanska signalkräftan (Pacifastacus leniusculus). Av de mer än 500 arter av sötvattenskräftor som finns i världen förekommer bara fem arter naturligt i Europa. Årligen importeras ca 3 000 ton kräftor till Sverige.
-
Publiceringsdatum: 25 maj 2015
Västerhavet 2015 tar upp aktuella forskningsprojekt och myndighetsarbete som rör havsmiljön i Skagerrak, Kattegatt och Öresund. Årets upplaga har temat På väg mot ett friskare hav och praktiskt åtgärdsarbete i fokus.
-
Rapportnummer: FINFO 2011:6 • Publiceringsår: 2011
Rapporten visar att de åtgärder som införts för att vända den negativa trenden för kustfisken på västkusten ännu inte lett till några förbättringar. Att få tillbaka de kollapsade lokala torskbestånden kan ta mycket lång tid. Positivt är emellertid att överlevnaden av ungfisk ökat.
-
Publiceringsår: 2010
Fiskeriverket fick i juni 2009 i uppdrag av Jordbruksdepartementet att utreda det småskaliga kustfisket och se vilka möjliga åtgärder som kan vidtas för att stärka det. Uppdraget redovisades i mars 2010 i form av rapporten Småskaligt kustfiske.