Din sökning *:* gav 367 träffar
-
Publicerad: 9 januari 2026
Här ansöker du om tillstånd att väga fiskeriprodukter från yrkesfiske i havet.
-
Publicerad: 9 januari 2026
Om du vill använda en annan våg än de vågar som ditt tillstånd omfattar behöver du anmäla att lägga till en våg i ditt tillstånd här. Meddela i samma formulär om den tillagda vågen ska ersätta en våg som du redan har i ditt tillstånd. Här kan du också anmäla om du byter vägningsplats för en våg, till exempel om du flyttar en våg för ombordvägning till ett annat fartyg.
-
Publicerad: 9 januari 2026
Om du inte längre använder en våg som du har i ditt tillstånd anmäler du det här.
-
Publicerad: 9 januari 2026
Om du inte längre väger fiskeriprodukter från yrkesfiske i havet anmäler du det till HaV här. HaV kommer då att besluta om att återkalla ditt tillstånd.
-
Publicerad: 11 februari 2014 • Uppdaterad: 11 mars 2021
Här hittar du vad som gäller vid vägning vid landning, ombord till sjöss och efter transport.
-
Publicerad: 11 februari 2014 • Uppdaterad: 5 oktober 2017
Urvalsmetoden kan användas när alla lådor väger ungefär lika mycket. I dessa fall kan ett urval av lådorna vägas och en medelvikt räknas ut. Medelvikten fastställer sedan hela den landade kvantiteten av en art och innebär att ett urval av lådorna vägs för att fastställa hela den landade kvantiteten av en art. Urvalsmetoden kan användas vid vägning i land före eller efter transport, eller vid en kontroll av en fångst som tidigare vägts ombord på en godkänd våg.
-
Publicerad: 11 februari 2014 • Uppdaterad: 27 maj 2025
En våg som används vid vägning av fiskeriprodukter måste uppfylla vissa krav. Den ska vara plomberad, har rätt märkning och vara anpassad för miljön den används i.
-
Publicerad: 11 februari 2014 • Uppdaterad: 9 oktober 2014
Alla vägningar ska registreras i en så kallad vägningsjournal som ska finnas i närheten av vågen. Den person eller det företag som är ansvarig för vägningen, dvs vägningsaktören, är även ansvarig för att en vägningsjournal fylls i.
-
Publicerad: 9 januari 2026
Du som ska väga fiskeriprodukter från yrkesmässigt fiske i havet behöver ansöka om tillstånd från Havs- och vattenmyndigheten. Kravet följer av den reviderade kontrollförordningen och betyder att vägning bara får utföras på vågar som finns i tillståndet.
-
Publicerad: 24 augusti 2020
Daglig infiskning, uppföljning av kvoter samt rådande fiskestopp.