1. Publicerad: 2 maj 2014 Uppdaterad: 17 december 2019

  2. Publicerad: 21 september 2017

    Rapporten ger dig ett antal lärdomar och beskriver vad som fungerat bra och mindre bra i det internationella havsplaneringsarbetet i Baltic SCOPE.

  3. Publicerad: 20 februari 2013

    Sverige står inför införande av statlig fysisk planering av havet. En viktig del av planeringen handlar om att bedöma planernas konsekvenser för samhället och havsmiljön.

  4. Publicerad: 1 mars 2013

    Havsplanering över nationsgränserna är en utmaning. Vi har sammanställt erfarenheter från två projekt som har behandlat den frågan.

  5. Publicerad: 31 maj 2023

    For the Gulf of Bothnia, the Baltic Sea and the Skagerrak/Kattegat

  6. Publicerad: 2 november 2016

    Rapporten beskriver effekter av sjöfart på naturvärden i havsområdet vid de tre stora utsjöbankarna Hoburgs bank, Norra Midsjöbanken och Södra Midsjöbanken. I rapporten diskuteras hur konflikter mellan sjöfart och naturvärden kan reduceras, bland annat genom ändring av fartygsrutter.

  7. Publicerad: 10 april 2017

    Denna rapport analyserar konsekvenserna av en omdirigering av fartygstrafik kring de känsliga Midsjöbankarna och Hoburgs bank. Bland annat undersöks om en omdirigering kan minska oljeskador på alfågeln.

  8. Publicerad: 1 mars 2023

    En kunskapssammanställning framtagen av Havs- och vattenmyndigheten, HaV, och Energimyndigheten.

  9. Publicerad: 2 november 2021 Uppdaterad: 18 augusti 2023

  10. Publicerad: 19 oktober 2017

    HaV:s föreslagna, förhållandevis rumsligt breda, användningsområde för sjöfart i Kattegatt utvärderas i den här rapporten utifrån både sjöfartens behov och utifrån naturhänsyn.