Arkiv - Aktuellt 26 juli 2021

Rapportera krabbfynd

Du som hittat en främmande krabbart som till exempel blåskrabba eller kinesisk ullhandskrabba kan rapportera ditt fynd via Rappen

Blåskrabba liggande på en sten på havsbotten

Blåskrabba Hemigrapsus sanguineus. Foto Anders Salesjö

Om du hittar exemplar av en främmande art av krabba, till exempel blåskrabba, småprickig penselkrabba, kinesisk ullhandskrabba eller vitfingrad brackvattenskrabba vill vi gärna att du rapporterar ditt fynd via Rappen.
Länk till Rappen med information om hur du använder appen

Släpp inte tillbaka dessa krabbor i havet, utan avliva dem så snabbt och skonsamt som möjligt.

Så känner du igen de främmande krabborna:

Du som vill veta mer om främmande arter i svenska vatten hittar information här


Fler nyheter

  1. Aktuellt 2025-10-30

    EU:s fiskeministrar har beslutat nästa års fiskemöjligheter för Östersjön. Arterna som omfattas är torsk, sill/strömming, skarpsill, lax och rödspätta. Överenskommelsen beslutades genom kvalificerad majoritet. Sverige stod inte bakom överenskommelsen.

  2. Aktuellt 2025-10-27

    Kustmiljöerna är viktiga för att vi ska kunna bada, fiska och bibehålla en levande kust och skärgård. Den svenska kusten, med en av världens största skärgårdar, är en viktig anledning varför människor runt om i världen vill besöka Sverige. Trots detta innebär det stora antalet nya hamnar, pirar och muddringar exempel på hur vi allt snabbare takt påverkar våra värdefulla kustmiljöer negativt. Nu presenterar Havs- och vattenmyndigheten, HaV en ny kartläggning som ger en bild av hur omfattande den fysisk påverkan har blivit.

  3. Aktuellt 2025-10-20

    Under hösten fortsätter dialoger för att ta fram förslag till plan för svensk naturrestaurering. Havs- och vattenmyndigheten har bjudit in aktörer att tycka till om, förbättra och utveckla de åtgärder som skulle kunna ingå i Sveriges första nationella naturrestaureringsplan. Även allmänheten välkomnas att lämna synpunkter via en webbenkät.

Publicerad: 2021-07-26
Sidansvarig: Webbredaktion