Arkiv - Aktuellt • 20 september 2021
Ökat stöd till vattenkraftsprövning och kalkning
HaV ger nu ökat stöd till länsstyrelserna för deras arbete med miljöprövning av vattenkraften samt kalkning och restaurering av vattendrag. Verksamheterna får 23 miljoner kronor vardera.
– Vi har haft en bra dialog med länsstyrelserna. Därefter har vi gjort omprioriteringar i vår budget för att möta deras behov, förklarar Johan Kling, chef för avdelningen för vattenförvaltning vid HaV.
23 miljoner är en viktig förstärkning inför att arbetet med den nationella prövningen av vattenkraftens miljövillkor (NAP) börjar 2022.
– Det ökade stödet innebär att länsstyrelserna kan ta fram ytterligare underlag för att säkerställa bra avvägningar och ge stöd till verksamhetsutövarna när de tar fram underlag för prövningarna, säger Johan Kling.
Johan Kling anser att 23 miljoner kronor till kalkning och restaurering ger bättre vattenmiljö. Kalkningen och kalkeffektuppföljningen kommer att kunna stärkas för att minska försurningens effekter.
– En förstärkning till restaurering är en viktig satsning genom att en stor del av Sveriges vattenmiljöer är påverkade av nästan 1 000 års mänsklig verksamhet. Satsningen ska stärka flera hotade arter och flera ekosystemtjänster.
Kalkning och vattenkraftsprövning är en del av HaV:s arbete för att nå miljömålet Levande sjöar och vattendrag.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-10-20
Under hösten fortsätter dialoger för att ta fram förslag till plan för svensk naturrestaurering. Havs- och vattenmyndigheten har bjudit in aktörer att tycka till om, förbättra och utveckla de åtgärder som skulle kunna ingå i Sveriges första nationella naturrestaureringsplan. Även allmänheten välkomnas att lämna synpunkter via en webbenkät.
-
Aktuellt • 2025-10-20
Vill du förbättra havs- och vattenmiljöer? Då finns det flera ekonomiska bidrag att söka. Havs- och vattenmyndigheten (HaV) hjälper dig genom att samla de bidrag vi känner till i en sökbar tabell.
-
Aktuellt • 2025-10-17
Efter närmare 50 års frånvaro syns den blåfenade tonfisken sedan några år i svenska vatten igen. En ny kunskapssammanställning från Havs- och vattenmyndigheten (HaV) visar att beståndsstatusen är god. Underlaget är framtaget på uppdrag av regeringen.