Aktuellt • 20 oktober 2025
HaV hjälper dig hitta pengar till miljöåtgärder
Vill du förbättra havs- och vattenmiljöer? Då finns det flera ekonomiska bidrag att söka. Havs- och vattenmyndigheten (HaV) hjälper dig genom att samla de bidrag vi känner till i en sökbar tabell.

Plantering av ålgräs i Kosterhavet. Foto: Natalie Greppi.
Syftet med sammanställningen av ekonomiska bidrag är att underlätta för länsstyrelser, kommuner, vattenorganisationer, privatpersoner och andra aktörer som vill arbeta aktivt med vattenvård och restaurering. Sammanställningen omfattar bidrag från flera olika myndigheter och organisationer. Här hittar du tabellen. Den är sökbar utifrån sökord, bidragsfinansiär och miljömål.
– Tipsa oss gärna om det är något bidrag som du känner till som inte finns med, säger Anna Ek, utredare på HaV:s enhet för åtgärdssamordning.
Nästan 600 miljoner från HaV
HaV är en viktig finansiär av åtgärder i havs- och vattenmiljöer. Under 2025 har myndigheten hittills fördelat över 590 miljoner kronor till länsstyrelsernas arbete med lokala vattenvårdsprojekt (LOVA), kalkning mot försurning, restaurering och biologisk mångfald.
– Vi inriktar oss på prioriterade miljöproblem och olika geografiska områden. Vi medfinansierar också LIFE-projekt och Interreg-projekt med uppemot 50 miljoner kronor, säger Susanne Spets, enhetschef för HaV:s enhet för åtgärdssamordning.
LIFE är ett särskilt finansieringsprogram inom EU för natur-, miljö- energi- och klimatprojekt. I Interreg-projekt är fokus på att utveckla samarbetet mellan länder.
Kommande satsningar
I regeringens budgetproposition för 2026 planeras satsningar på åtgärder, bland annat arbete mot övergödning, arbete med lokala vattenvårdsprojekt (LOVA) och bekämpning av vattenlevande invasiva främmande arter.
– De lokala aktörerna har stor betydelse för att viktiga åtgärder blir genomförda som bidrar till en bättre havs- och vattenmiljö, säger Susanne Spets.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-10-30
EU:s fiskeministrar har beslutat nästa års fiskemöjligheter för Östersjön. Arterna som omfattas är torsk, sill/strömming, skarpsill, lax och rödspätta. Överenskommelsen beslutades genom kvalificerad majoritet. Sverige stod inte bakom överenskommelsen.
-
Aktuellt • 2025-10-27
Kustmiljöerna är viktiga för att vi ska kunna bada, fiska och bibehålla en levande kust och skärgård. Den svenska kusten, med en av världens största skärgårdar, är en viktig anledning varför människor runt om i världen vill besöka Sverige. Trots detta innebär det stora antalet nya hamnar, pirar och muddringar exempel på hur vi allt snabbare takt påverkar våra värdefulla kustmiljöer negativt. Nu presenterar Havs- och vattenmyndigheten, HaV en ny kartläggning som ger en bild av hur omfattande den fysisk påverkan har blivit.
-
Aktuellt • 2025-10-20
Under hösten fortsätter dialoger för att ta fram förslag till plan för svensk naturrestaurering. Havs- och vattenmyndigheten har bjudit in aktörer att tycka till om, förbättra och utveckla de åtgärder som skulle kunna ingå i Sveriges första nationella naturrestaureringsplan. Även allmänheten välkomnas att lämna synpunkter via en webbenkät.