Sökresultat
-
Publicerad: 3 november 2015 • Uppdaterad: 3 november 2015
Havs- och vattenmyndighetens förslag på hur förvaltning av lax och öring bör utformas och utvecklas.
-
Publicerad: 10 februari 2014 • Uppdaterad: 28 maj 2019
För att öka kunskapen om miljöproblemen i Hanöbukten fick Havs- och vattenmyndigheten ett regeringsuppdrag för att undersöka eventuella samband mellan fiskars hälsa och miljöfarliga ämnen. Uppdraget var en del av ett större arbete för att förstå och åtgärda miljöproblemen både i Hanöbukten och i Östersjön.
-
Publicerad: 12 januari 2016 • Uppdaterad: 30 mars 2016
HaV ska delta i planering och arrangemang av Strategiforum för EU:s Östersjöstrategi den 8-9 november 2016.
-
Publicerad: 11 september 2014 • Uppdaterad: 26 februari 2018
Regeringen beslutade 2014 att Havs- och vattenmyndigheten ska utreda Hanöbuktens miljöproblem vidare för att undersöka eventuella samband mellan miljöfarliga ämnen och fiskhälsa.
-
Publicerad: 20 september 2019
Myndigheten ska samordna svenska myndigheter vid uppdatering av Helcoms aktionsplan för Östersjön (BSAP) och Ospars miljöstrategi (NEAES).
-
Publicerad: 12 februari 2014
Regeringen uppdrar åt följande myndigheter att aktivt genomföra EU:s strategi för Östersjöregionen (Rskr 2009/10:159)
-
Om EU:s gränsvärden för dioxiner införs från årsskiftet kommer det att innebära en betydande omställning eller omfattande nedläggning av det norrländska fisket.