Havsplaneringsnyheter • 29 januari 2024
Ny forskning om havsbaserad vindkraft på gång
Hur kan havsbaserad vindkraft samexistera med människa och miljö på ett hållbart sätt? Sex nya forskningsprojekt ska ge svar. HaV och Naturvårdsverket finansierar via Miljöforskningsanslaget.
Foto: Karl Johan Nylén
Det övergripande målet är att ge samhället verktyg för att relativt snabbt kunna öka energiförsörjningen samtidigt som man minimerar negativ påverkan på den blå ekonomin, de marina ekosystemen och de ekosystemtjänster som haven ger.
Läs mer om de beviljade forskningsprojekten här:
Havsbaserad vindkraft i samexistens med människa och miljö (naturvardsverket.se)
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-06-17
Antalet fritidsfiskare i Sverige fortsätter att minska. Under 2025 fiskade cirka 1,1 miljoner personer, en nedgång jämfört med nivån under åren 2020-2021. Samtidigt ser man en trend i att återutsättningsgraden ökat succesivt sedan undersökningens början.
-
Aktuellt • 2026-06-09
Havs- och vattenmyndigheten har tagit fram två rapporter som hjälper myndigheter från lokal till nationell nivå, att arbeta strategiskt och samordnat för en bättre kustvattenmiljö.
-
Aktuellt • 2026-06-03
Arbetet med att utveckla en mer sammanhållen och ekosystembaserad havsförvaltning i Sverige fortsätter att växa. Under 2026 etableras tre nya områden inom Ekosystembaserad Havsförvaltning (EBHF): Hanöbukten, Kattegatt och Södra ostkustens skärgårdar. Satsningen är en del av Havs- och vattenmyndighetens regeringsuppdrag att vidareutveckla intressentdriven kust- och havsmiljöförvaltning.