Arkiv - Aktuellt • 29 juni 2021
Vi söker aktiva fritidsfiskare på västkusten
Vi vill förstå mer om fritidsfiskares behov kring införandet av ett effektivt och välfungerande producentansvar för fiskeredskap som innehåller plast och söker därför fritidsfiskare (då främst sportfiskare) som kan delta i en intervju om ämnet.
Vi söker fritidsfiskare som är aktiva på västkusten runt Göteborg med omnejd.
Du behöver inte ha någon kunskap om producentansvaret, bara vara en aktiv fritidsfiskare. Intervjuerna sker måndagen den 23/8 och måndagen den 30/8 och en intervju tar en timme.
Anmäl dig till undersökningen
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-06-17
Antalet fritidsfiskare i Sverige fortsätter att minska. Under 2025 fiskade cirka 1,1 miljoner personer, en nedgång jämfört med nivån under åren 2020-2021. Samtidigt ser man en trend i att återutsättningsgraden ökat succesivt sedan undersökningens början.
-
Aktuellt • 2026-06-09
Havs- och vattenmyndigheten har tagit fram två rapporter som hjälper myndigheter från lokal till nationell nivå, att arbeta strategiskt och samordnat för en bättre kustvattenmiljö.
-
Aktuellt • 2026-06-03
Arbetet med att utveckla en mer sammanhållen och ekosystembaserad havsförvaltning i Sverige fortsätter att växa. Under 2026 etableras tre nya områden inom Ekosystembaserad Havsförvaltning (EBHF): Hanöbukten, Kattegatt och Södra ostkustens skärgårdar. Satsningen är en del av Havs- och vattenmyndighetens regeringsuppdrag att vidareutveckla intressentdriven kust- och havsmiljöförvaltning.