Arkiv - Aktuellt • 28 juni 2021
10 år med förändringar inom fisket
Stopp för ålfiske. Överlåtbara fiskerättigheter. Förbud mot utkast. Mycket har hänt inom fiskförvaltningen under HaV:s första tio år som myndighet.
–En stor nyhet när EU:s gemensamma fiskeripolitik reformerades 2014, var att det blev förbud mot utkast, det vill säga att kasta tillbaka fångad fisk i havet. Arbetet med att införa landningsskyldighet startade 2015 och hela förändringen var införd 2019, säger Inger Dahlgren.
– Förändringen hade gott stöd hos yrkesfiskarna som var trötta på att kasta tillbaka fin fisk i havet. Det här var ett bra beslut som också har stimulerat utveckling av nya, selektiva fiskeredskap. En nackdel är att det har varit svårt att kontrollera efterlevnaden.
Läs hela artikeln där Inger Dahlgren, chef för HaV:s fiskeregleringsenhet, och Patrik Persson, chef för HaV:s fisketillståndsenhet, kommenterar några av de viktigaste förändringarna inom fisket de senaste 10 åren.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-06-09
Havs- och vattenmyndigheten har tagit fram två rapporter som hjälper myndigheter från lokal till nationell nivå, att arbeta strategiskt och samordnat för en bättre kustvattenmiljö.
-
Aktuellt • 2026-06-03
Arbetet med att utveckla en mer sammanhållen och ekosystembaserad havsförvaltning i Sverige fortsätter att växa. Under 2026 etableras tre nya områden inom Ekosystembaserad Havsförvaltning (EBHF): Hanöbukten, Kattegatt och Södra ostkustens skärgårdar. Satsningen är en del av Havs- och vattenmyndighetens regeringsuppdrag att vidareutveckla intressentdriven kust- och havsmiljöförvaltning.
-
Aktuellt • 2026-06-03
Havs- och vattenmyndigheten, HaV, har beslutat om ändrade regler för laxfiske i Östersjön och fiske med fasta redskap och nät inom område 30 och 31. Beslutet omfattar även ändrade regler för fiske efter lax i Ljungan.