Arkiv - Aktuellt • 21 juni 2021
10 år med vattenkraft
"Dialogen mellan alla aktörer har varit väldigt viktig under resans gång", säger Anders Skarstedt, utredare vid HaV. HaV har arbetat med vattenkraftsfrågan sedan starten av myndigheten. Den 1 juli firar HaV 10 år.

Att förse Sveriges vattenkraftverk med moderna miljövillkor är ett helt nytt kapitel i vattenkraftens 140-åriga historia. Många av Sveriges drygt 2 000 vattenkraftverk och tillhörande dammar saknar miljöåtgärder som exempelvis vandringsvägar för fisk, fingaller framför turbinerna och miljöanpassade flöden. HaV har arbetat med vattenkraftsfrågan sedan starten 2011.
– Många små kraftverks villkor har aldrig prövats i domstol och de saknar därför miljöåtgärder, konstaterar Anders Skarstedt, som har arbetat med vattenkraftfrågor på HaV sedan 2012.
Läs hela artikeln om arbetet med med att förse Sveriges vattenkraftverk med moderna miljövillkor.
Bakgrund
Den 1 juli 2021 firar HaV 10 år som myndighet. Vi blickar bakåt och framåt. Se vår digitala utställing om arbetet under dessa år.
Den 1 juli, 2011 startar Havs- och vattenmyndigheten. HaV tar över delar från Fiskeriverket och Naturvårdsverket.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-02-03
Nu lanserar Svenska Båtunionen och IVL Svenska Miljöinstitutet, med stöd av Havs- och vattenmyndigheten, ett nytt digitalt verktyg som ska underlätta miljöarbetet i landets fritidsbåtshamnar.
-
Aktuellt • 2026-01-10
Från och med den 10 januari börjar flera nya EU-regler om fiskerikontroll att gälla. Reglerna är en del av EU:s reviderade fiskerikontrollsystem och syftar till att öka regelefterlevnaden, förbättra spårbarheten och säkerställa att fiskebestånden nyttjas på ett hållbart sätt.
-
Aktuellt • 2025-12-15
Fortsatt god nivå för fiske av havskräfta. För ett antal andra arter går kvoterna ner, bland annat för torsk, makrill och sill. EU:s fiskeministrar har beslutat om kvoterna för Västerhavet under 2026.