Aktuellt 20 mars 2025

Förlängd fredningstid i vattendrag på Gotland

Öringen på Gotland får stärkt skydd när fredningstiden förlängs i höst.

Öringen på Gotland får stärkt skydd när fredningstiden förlängs i höst.

Öringen på Gotland får stärkt skydd när fredningstiden förlängs i höst. Foto: Håkan Carlstrand/HaV

Till följd av minskade bestånd av öring i gotländska vattendrag har HaV tidigare beslutat att förlänga fredningstiden med två månader i mynningsområden längs kusten under 2023. Meningen var att ge ökat skydd till de öringar som inväntar rätt vattennivå inför lekvandring upp i vattendragen. Mot bakgrund av detta behöver även fredningstiden i vattendragen ändras.

– Vi väntar oss att fler öringar når sina lekområden i vattendragen utan att riskeras att fiskas upp. Effekten blir därmed en ökad rekrytering och att fler öringar sedan kan vandra ut i havet och växa upp, säger Martin Karlsson, utredare på HaV.

Beslutet grundar sig på Länsstyrelsen på Gotlands underlag och begäran om ökat skydd för den gotländska öringen även i vattendrag på Gotland under tiden 1 september till och med 31 januari.

De nya bestämmelserna träder i kraft 1 april. De börjar gälla när fredningen infaller den 1 september 2025.

Läs mer i Havs- och vattenmyndighetens författningssamling 2025:9

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-05-15

    Idag, den 15 maj, träder en ny förordning i kraft och i samband med det Sveriges första nationella förteckning över invasiva främmande arter. Förteckningen innehåller 34 arter och gör det enklare att sätta in åtgärder mot arter som är problematiska i Sverige.

  2. Aktuellt 2026-05-14

    Forsaån som mynnar i Vättern är snart helt fri från hinder och får förbättrade vattenmiljöer.

  3. Aktuellt 2026-05-13

    Från den 1 juli 2026 gäller ett generellt förbud mot bottentrålning i marina skyddade områden innanför trålgränsen. Havs- och vattenmyndigheten kan bevilja undantag från förbudet och har nu beslutat att räkfisket i Gullmarsfjorden ska fasas ut och förbjudas helt från den 1 juli 2027, medan räkfisket i Kosterfjorden – Väderöfjorden fortsatt är tillåtet.

  • Martin Karlsson
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986242
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2025-03-20
Sidansvarig: Webbredaktion