Aktuellt 10 oktober 2023

HaV publicerar resultatet av riktade fiskerikontrollinsatser

Tillsammans med Kustbevakningen gör HaV regelbundet riktade insatser inom fiskerikontroll under begränsade tidsperioder, så kallade pådrag. Syftet är att kontrollera att fiskereglerna följs och pådragen genomförs när fisket är som intensivast.

Foto: HaV

Pådrag 2023

Här kan du läsa om pådragen under våren 2023. De gäller räka, bottenfiske i Västerhavet och fiske efter sill och skarpsill i Östersjön.

Resultaten av HaV:s riktade kontrollinsatser publiceras löpande.

Pådrag

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-09-23

    En kombination av miljöinsatser, fiskeregleringar och förbättrad kontroll är nödvändig för att ge torsken bästa möjliga förutsättningar i Östersjön och på Västkusten. Det räcker inte med enskilda insatser, slår Havs- och vattenmyndigheten fast i en redovisning som lämnades till regeringen den 22 september.

  2. Aktuellt 2026-08-27

    Havs- och vattenmyndigheten välkomnar fiskenäringens initiativ om kameraövervakning.

  3. Aktuellt 2026-07-08

    Amungen är känd för sin storvuxna öring, men gamla flottleder och barriärer hindrar fisken från att föröka sig. Nu har Länsstyrelsen börjat återställa Rockån – det enda av sjöns sju biflöden som fortfarande fungerar för lek.

Publicerad: 2023-10-10
Sidansvarig: Webbredaktion