Aktuellt • 28 juni 2021
10 år med förändringar inom fisket
Stopp för ålfiske. Överlåtbara fiskerättigheter. Förbud mot utkast. Mycket har hänt inom fiskförvaltningen under HaV:s första tio år som myndighet.
–En stor nyhet när EU:s gemensamma fiskeripolitik reformerades 2014, var att det blev förbud mot utkast, det vill säga att kasta tillbaka fångad fisk i havet. Arbetet med att införa landningsskyldighet startade 2015 och hela förändringen var införd 2019, säger Inger Dahlgren.
– Förändringen hade gott stöd hos yrkesfiskarna som var trötta på att kasta tillbaka fin fisk i havet. Det här var ett bra beslut som också har stimulerat utveckling av nya, selektiva fiskeredskap. En nackdel är att det har varit svårt att kontrollera efterlevnaden.
Läs hela artiklen där Inger Dahlgren, chef för HaV:s fiskeregleringsenhet, och Patrik Persson, chef för HaV:s fisketillståndsenhet, kommenterar några av de viktigaste förändringarna inom fisket de senaste 10 åren.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2023-09-21
Den 25 september startar hummerfisket. I svenska vatten kan den främmande amerikanska hummern finnas, som kan bära på smittsamma sjukdomar som hotar vår inhemska hummer. Därför är det viktigt att du ringer Havsfiskelaboratoriet i Lysekil direkt och från båten på deras journummer 010-478 40 48 om du tror att du har fångat en amerikansk hummer.
-
Aktuellt • 2023-09-18
Inför årets hummerfiske, med start 25 september, är det främst den nya regeln om rymningshål man ska hålla koll på. För att minska risken för så kallat spökfiske har HaV beslutat att burar ska förses med öppningar. De gör att skaldjur och fisk kan ta sig ut efter en viss tid även om fiskeredskapen förloras i havet.
-
Aktuellt • 2023-09-14
Hur kan vi möta ett framtida kraftigt ökat elbehov? En del av lösningen kan vara mer elproduktion till havs. Nu vill Havs- och vattenmyndigheten, HaV, ha in synpunkter på planförslagen som ska skapa förutsättningar för havsbaserad vindkraft.