Arkiv - Aktuellt • 31 mars 2021
Miljömålsuppföljningen visar: Fler marina skyddade områden
31 mars rapporterar Naturvårdsverket uppföljningen av 2020 års miljömålsarbete till regeringen. På plussidan: Fler marina skyddade områden.

Marint skyddat område - Kosterfjorden, foto: Natalie Greppi
HaV:s utredare, som förser Naturvårdsverket med underlag för tre av miljömålen, ser också att pandemin påverkar miljön i form av mer nedskräpning och ökat friluftsliv.
Mycket åtgärdsarbete pågår
HaV samordnar uppföljning och utvärdering av miljötillstånd, trender, styrmedel och åtgärdsarbete för tre miljökvalitetsmål: Ingen övergödning, Levande sjöar och vattendrag och Hav i balans samt levande kust och skärgård. De tre övergripande målen har alla en rad preciseringar som regeringen beslutat om.
– Den årliga uppföljningen visar att det pågår mycket åtgärdsarbete för att förbättra miljötillståndet, säger Emmelie Johansson, utredare vid HaV och en av dem som arbetar med uppföljningen.
Fler marina områden skyddas
När det gäller de tre miljömålen som HaV ansvarar för uppföljningen av är det några saker som sticker ut lite extra, enligt Maria Åslund, även hon utredare vid HaV.
– Invasiva arter är ett växande bekymmer och den biologiska mångfalden tar stryk. På plussidan kan vi notera att fler marina områden har fått ökat skydd. Under 2020 fick vi till exempel hela nio nya marina reservat, säger hon.
Ökad nedskräpning
Något som Therese Elfström, också utredare vid HaV, sett under året är att Coronapandemin får effekter även på miljön. Folk ger sig allt oftare ut i naturen när andra fritidsaktiviteter faller bort.
– Det gör att nedskräpningen tyvärr ökar, särskilt i områden som tidigare var ganska opåverkade. Det som är positivt är att man kan hoppas att många samtidigt kanske börjar få upp ögonen för miljöfrågorna, säger hon.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-03-11
Utbyggnaden i kust och hav ökar i takt med samhällets behov av infrastruktur och klimatanpassning. Genom att använda ekologisk design vid konstruktioner i vattenmiljöer kan negativ påverkan på biologisk mångfald minska – och nya livsmiljöer utformas med större hänsyn till ekosystemens funktion. Det skriver Havs- och vattenmyndigheten i en rapport.
-
Aktuellt • 2026-02-27
Sök pengar senast 27 mars 2026 för att kartlägga och samla in förlorade fiskeredskap.
-
Aktuellt • 2026-02-26
Arbetet med att förbättra livsmiljöer i hav, sjöar och vattendrag behöver bli bättre samordnat, mer effektivt och takten behöver öka för att Sverige ska nå målen om biologisk mångfald i vatten enligt EU:s naturrestaureringsförordning. Det skriver HaV i förslaget till nationell restaureringplan som lämnas till regeringen idag.