Aktuellt 7 oktober 2025

Hitta på sidan

Sälens roll i ekosystemen – påverkan på fiskbestånd och återhämtning

Sälar är en naturlig del av näringsväven i våra hav, men påverkar deras predation fiskpopulationer i våra vatten? Havs- och vattenmyndigheten har nu klargjort sälens roll i ekosystemen och vad det betyder för återhämtning av fiskbestånd.

Gråsäl i solen på stenar

Sälen inte orsak till fiskbeståndens dåliga status . Foto: Karin Bernodt.

Sälen och andra predatorer, är en naturlig del i ekosystemen. Predation från säl kan dock bidra till att fiskbestånd som är starkt påverkade av mänskliga aktiviteter har svårt att återhämta sig.

Mänsklig påverkan förändrar balansen i ekosystem

Ett motståndskraftigt ekosystem med en balans mellan många arter kan återhämta sig från både naturliga störningar och störningar orsakade av människan. Havsområdena som omger Sverige har genomgått stora förändringar de senaste årtiondena på grund av negativ påverkan från mänskliga aktiviteter.

Sälen inte orsak till fiskbeståndens dåliga status

Sälens predation har inte haft en drivande roll i dessa storskaliga förändringar i Östersjön och Västerhavet. Det är inte sälarnas predation som orsakat fiskbeståndens nu dåliga status. Men i redan förändrade och påverkade ekosystem kan en samlad påverkan från både predation och mänskliga aktiviteter göra det svårare för fiskbestånd att återhämta sig.

Predation kan vara problem i vissa områden

Behov av att minska effekter från predation, tillsammans med åtgärder som motverkar negativa effekter från mänskliga aktiviteter, finns i nuläget främst i kustområdena längs Västkusten. Det gäller då torsk i Kattegatt. Vidare finns sådana behov i kustområdena i norra och centrala Östersjön.

När det gäller västra beståndet av torsk i Östersjön så kan predation från säl vara en bidragande faktor till att torsken inte återhämtat sig, tillsammans med andra faktorer såsom födobrist, parasiter och stora syrefria bottenområden.

I övriga utsjöområden påverkar sälens predation fiskbestånden i mindre utsträckning, och det finns inga skäl att reglera predationen för att säkra fiskbeståndens långsiktiga överlevnad. Det kan dock finnas fiskbestånd där predation från säl och andra predatorer, som fiskätande fåglar, andra marina däggdjur eller fisk, konkurrerar med mänskligt nyttjande om de aktuella fiskresurserna.

Läs hela rapporten - Sälarnas roll i ekosystemet och dess betydelse för en ekosystembaserad förvaltning

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2025-10-30

    EU:s fiskeministrar har beslutat nästa års fiskemöjligheter för Östersjön. Arterna som omfattas är torsk, sill/strömming, skarpsill, lax och rödspätta. Överenskommelsen beslutades genom kvalificerad majoritet. Sverige stod inte bakom överenskommelsen.

  2. Aktuellt 2025-10-27

    Kustmiljöerna är viktiga för att vi ska kunna bada, fiska och bibehålla en levande kust och skärgård. Den svenska kusten, med en av världens största skärgårdar, är en viktig anledning varför människor runt om i världen vill besöka Sverige. Trots detta innebär det stora antalet nya hamnar, pirar och muddringar exempel på hur vi allt snabbare takt påverkar våra värdefulla kustmiljöer negativt. Nu presenterar Havs- och vattenmyndigheten, HaV en ny kartläggning som ger en bild av hur omfattande den fysisk påverkan har blivit.

  3. Aktuellt 2025-10-20

    Under hösten fortsätter dialoger för att ta fram förslag till plan för svensk naturrestaurering. Havs- och vattenmyndigheten har bjudit in aktörer att tycka till om, förbättra och utveckla de åtgärder som skulle kunna ingå i Sveriges första nationella naturrestaureringsplan. Även allmänheten välkomnas att lämna synpunkter via en webbenkät.

  • Mats Svensson
  • Avdelningschef
  • Avdelningen för havsförvaltning
  • Tel: 010-6986374
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
  • Mats Svensson
  • Avdelningschef
  • Avdelningen för havsförvaltning
  • Tel: 010-6986374
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2025-10-07
Sidansvarig: Webbredaktion