Aktuellt • 22 oktober 2026
Ytterligare 16,5 miljoner till miljöförbättrande åtgärder i vatten
Genom ett nytt tillskott från Havs- och vattenmyndigheten (HaV) får länsstyrelserna nu ytterligare 16,5 miljoner kronor till arbete med miljöförbättrande åtgärder i vatten.

HaV fördelar mer medel till länsstyrelsernas arbete med åtgärder i havs- och vattenmiljön. Foto: Monica Forsell/ Havs- och vattenmyndigheten.
Havs- och vattenmyndigheten fördelar nu totalt 16 513 632 kronor till länsstyrelserna. Målet är att öka återställandet av svenska vattenmiljöer genom att möjliggöra fler prioriterade åtgärder.
Länsstyrelserna kan genomföra åtgärder själva eller fördela medel vidare, exempelvis till kommuner och ideella organisationer som genomför åtgärderna.
Över 600 miljoner under 2026
HaV får årligen anslag från regeringen som myndigheten i sin tur fördelar till länsstyrelserna. I februari fördelade HaV årets bidrag till länsstyrelserna för åtgärder i havs- och vattenmiljön. Då tilldelades länsstyrelserna 619 miljoner till åtgärder för en bättre havs- och vattenmiljö. Pengarna har bland annat använts till:
- åtgärder mot övergödning,
- kalkning mot försurning,
- skydd av värdefulla vattenmiljöer med särskilt fokus på Östersjön,
- restaurering av vattenmiljöer,
- bevarande av hotade arter,
- fiskevård samt åtgärder för att motverka invasiva främmande arter.
I juni fördelade HaV ytterligare 24,4 miljoner kronor till länsstyrelserna varav 8,5 miljoner kronor för att motverka effekterna av försurning i sjöar och vattendrag och 15,9 miljoner kronor för åtgärdsarbetet mot invasiva främmande arter.
HaV har nu kunnat fördela ytterligare 16,5 miljoner kronor så att länsstyrelserna och lokala aktörer kan genomföra fler miljöförbättrande åtgärder. Det totala bidraget till länsstyrelserna under 2026 är nu 660 miljoner kronor.
Vill du söka bidrag till åtgärder?
Åtgärdsbidragen som HaV fördelar är viktiga för en bättre havs- och vattenmiljö. Men stöd och bidrag från andra finansiärer är också betydelsefulla. Vi har därför samlat bidrag från olika myndigheter och organisationer för att hjälpa lokala aktörer att hitta finansiering till sitt åtgärdsarbete.
Exempel på andra stora statliga bidrag som gynnar en bättre havs- och vattenmiljö är LONA-bidrag och jordbrukarstöd via strategisk plan. Även dessa delas ut via länsstyrelserna. Kontakta din länsstyrelse om du vill söka bidrag till åtgärder för att finansiera dina projektidéer.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-10-15
Nu är 15,9 % av Sveriges havsområden skyddade – en ökning med nästan 1 800 km² på ett år. Nya områden som Nämdöskärgårdens nationalpark och Karlsöarna och Gotlands sydvästra kust bidrar till att stärka havets biologiska mångfald.
-
Aktuellt • 2026-09-23
En kombination av miljöinsatser, fiskeregleringar och förbättrad kontroll är nödvändig för att ge torsken bästa möjliga förutsättningar i Östersjön och på Västkusten. Det räcker inte med enskilda insatser, slår Havs- och vattenmyndigheten fast i en redovisning som lämnades till regeringen den 22 september.
-
Aktuellt • 2026-08-27
Havs- och vattenmyndigheten välkomnar fiskenäringens initiativ om kameraövervakning.