Nytt om fiskeregler • 28 juni 2024
Fiske efter atlantstör förbjuds
Även oavsiktliga bifångster ska släppas tillbaka.
Länsstyrelsen i Västra Götaland har beslutat att ge tillstånd till utsättning av atlantstör i Göta älv för att återintroducera den numera utdöda arten.
Havs- och vattenmyndigheten bedömer att återintroduktionen skulle försvåras av att det tillåts ett riktat fiske efter atlantstör och har därför att beslutat arten skyddas i såväl havet som i sötvattensområdena. Detta innebär att riktat fiske blir förbjudet och att eventuella bifångade fiskar genast ska återutsättas.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-07-01
Under 2025 kan kommuner och ideella föreningar söka stöd hos Havs- och vattenmyndigheten för att skrota övergivna fritidsbåtar och tvåtaktsmotorer med förgasare.
-
Aktuellt • 2025-06-30
OSPAR (den regionala konventionen om att skydda miljön i Nordostatlanten) har tagit två viktiga beslut för en bättre havsmiljö: förbud mot utsläpp från rökgasrening på fartyg (skrubbers) och förbud mot oskyddad frigolit i bojar och pontoner.
-
Aktuellt • 2025-06-27
Den 27 juni presenterade Internationella havsforskningsrådet, Ices, sina vetenskapliga råd för vissa fisk- och skaldjursbestånd i Västerhavet.