Nytt om fiskeregler 28 oktober 2025

Hitta på sidan

Ny landningshamn för sill/strömming och skarpsill som fångats i Östersjön

Havs- och vattenmyndigheten har beslutat att utse Kårehamn på Öland som landningshamn för landningar av sammanlagt mer än 5 ton sill/strömming och skarpsill fångad i Östersjön.

Farleden in till Kårehamn är cirka 800 meter lång och har ett fastställt djup på tre meter, vilket framgår av sjökort. Fartygens djupgående får inte överskrida farledens begränsningar.

Bakgrund till beslutet

Remiss om ändring av föreskrifter avseende landningshamnar för fångster av sill, strömming och skarpsill - Remisser - Havs- och vattenmyndigheten

Föreskriftsändringen träder i kraft den 3 november 2025.

Läs mer

Fler nyheter

  1. Nytt om fiskeregler 2026-05-08

    På tisdag den 12 maj mellan kl. 12:00-14:00 utför vi systemunderhåll. Det kan därför förekomma störningar på vissa e-tjänster som rör fiskets rapportering.

  2. Nytt om fiskeregler 2026-04-27

    Nu finns en ny e-tjänst som gör det möjligt att ansöka om förlängning av personlig fiskelicens digitalt.

  3. Nytt om fiskeregler 2026-04-23

    Havs- och vattenmyndigheten har beslutat om undantag från infiskningskrav för att få förnyat fisketillstånd för torskfångande redskap och nordhavsräka i norsk ekonomisk zon i Nordsjön för år 2027.

  • Maria Granlund
  • Utredare
  • Fältkontrollenheten
  • Tel: 010-6986019
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
  • Maria Granlund
  • Utredare
  • Fältkontrollenheten
  • Tel: 010-6986019
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2025-10-28
Sidansvarig: Webbredaktion