Nytt om fiskeregler 17 juni 2025

Förbud mot fiske och krav på desinficering av fiskeutrustning efter fynd av laxparasiten Gyrodactylus salaris

Efter det att laxparasiten Gyrodactylus salaris (Laxdjävul) har bekräftats i Munkedalsälven, ett sidovattendrag till Örekilsälven, inför Havs- och vattenmyndigheten (HaV) nu ett förbud mot fiske i del av älven. Samtidigt införs krav på desinficering av utrustning som används i samband med fiske på laxförande sträckor i Örekilsälven. Beslutet träder i kraft den 19 juni, för att minimera risken för vidare spridning av parasiten som kan ha allvarliga konsekvenser för laxbeståndet.

Hoppande lax, nummer 32

Foto: Ann-Charlotte Berntsson HaV

Parasiten hotar laxbeståndet

Förutom fiskeförbudet i del av Munkedalsälven skärps kraven i Örekilsälven, där fiskare måste desinficera sin utrustning både före och efter fiske. Dessa åtgärder är en direkt följd av fyndet av G. salaris på en ung lax inom det nationella övervakningsprogrammet. Information om godkända desinficeringsmetoder finns här.

Parasiten kan orsaka hög dödlighet hos lax, särskilt hos yngre individer, och har tidigare haft en starkt negativ effekt på laxbestånd i Norge. Där har omfattande bekämpningsinsatser genomförts för att utrota parasiten..

Akuta restriktioner för att förhindra spridning

Beslutet att införa fiskeförbudet har fattats utan föregående remittering. Detta eftersom HaV bedömer att skyndsamma åtgärder är nödvändiga och avgörande för att minska risken för vidare spridning och skydda Sveriges laxbestånd.

Reglerna kommer träda i kraft den 19 juni 2025

Fler nyheter

  1. Nytt om fiskeregler 2025-12-09

    Dina synpunkter är viktiga för hur vi utvecklar HaV:s webbplats. Om du ännu inte hunnit svara finns det fortfarande tid – enkäten är anonym och tar bara några minuter.

  2. Nytt om fiskeregler 2025-12-09

    Från och med den 10 januari 2026 införs nya EU-regler för hur fiskeredskap i havet ska märkas. Reglerna gäller både fritidsfiske och yrkesfiske. Nu finns uppdaterad information på HaV:s hemsida om hur märkning ska göras.

  3. Nytt om fiskeregler 2025-12-08

    Remissen avser ändrade regler för befälhavares skyldigheter att rapportera och anmäla. Svar önskas senast 16 januari 2026.

  • Jens Persson
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986354
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
  • Martin Rydgren
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986250
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2025-06-17
Sidansvarig: Webbredaktion