Nytt om fiskeregler 21 januari 2025

Förbud mot visst svenskt fiske i Skagerrak och Kattegatt

Förbud mot visst svenskt fiske med vad- och notredskap i Skagerrak och Kattegatt för fartyg som inte innehar fisketillstånd för pelagiska arter från och med den 22 januari 2025

Årets svenska kustkvot av sill i Skagerrak och Kattegatt om 200 ton är redan utnyttjad till drygt 35%, där vad- och notredskap står för den absoluta största mängden landad sill.

Havs- och vattenmyndigheten har därför beslutat förbjuda svenskt yrkesmässigt fiske med vad- och notredskap i området från och med den 22 januari för fartyg som inte har ett fisketillstånd för pelagiska arter enligt 5 kap. 1 § Havs- och vattenmyndigheten föreskrifter HVMFS 2014:19 om licens och tillstånd för yrkesmässigt fiske i havet.

Fler nyheter

  1. Nytt om fiskeregler 2025-06-05

    Havs- och vattenmyndigheten, HaV, har beslutat om ändrade regler för laxfiske i Östersjön och fiske med fast redskap och nät inom område 30 och 31. Beslutet omfattar även ändrade regler för fiske efter lax i Ume älv och Vindelälven samt fiske med dörj-, trolling och utterfiske.

  2. Nytt om fiskeregler 2025-06-02

    Det internationella havsforskningsrådet (ICES) presenterade den 28 maj 2025 sin vetenskapliga rådgivning för kvoterade fiskbestånd i Östersjön. Råden kommer att utgöra underlag för kommissionens kommande förslag och beslut om kvoter inför 2026 års fiske.

  3. Nytt om fiskeregler 2025-05-28

    Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har beslutat om ändringar i våra föreskrifter (HVMFS 2014:19) om licens och tillstånd för yrkesmässigt fiske i havet samt i Fiskeriverkets föreskrifter (FIFS 2004:25) om resurstillträde och kontroll på fiskets område.

Publicerad: 2025-01-21
Sidansvarig: Webbredaktion