Nytt om fiskeregler • 17 oktober 2024
Förbud mot svenskt trålfiske av siklöja i Östersjön från och med den 18 oktober 2024
Årets begränsande mängd om 1 600 ton siklöja i Östersjön bedöms vara uppfiskad.
Havs- och vattenmyndigheten har därför beslutat förbjuda svenskt trålfiske av siklöja i området från och med fredagen den 18 oktober.
Detta innebär att från och med den 18 oktober är det inte heller tillåtet att landa siklöja som fångats under tillåten tid med trål i Östersjön.
Bilaga: HVMFS 2024:13
Fler nyheter
-
Nytt om fiskeregler • 2026-03-12
För att kunna komma fram till en landad vikt per art på pelagisk fångst som landas osorterat behöver en provtagning genomföras. Den som är ansvarig för vägningen är också ansvarig för att provtagningen görs enligt nationella bestämmelser.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-02-16
Nya EU-regler innebär att vissa fritidsfiskare som fiskar i havet ska registrera sig och rapportera sina fångster.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-02-12
Havs- och vattenmyndigheten har beslutat om ändrade regler för befälhavares rapportering och anmälan av uppgifter. Ändringarna träder ikraft den 23 februari 2026.