Nytt om fiskeregler • 15 november 2023
EU stärker fiskerikontrollen för ett mer hållbart fiske
Kameror ombord på vissa större fiskefartyg. Övergång till elektronisk fångstrapportering för alla. Nu sker stora förändringar av EU:s system för fiskerikontroll. Allt för att bidra till ett hållbart fiske.
Ändringarna innebär bland annat en gradvis övergång till att all fångstrapportering från yrkesfiskarna ska ske elektroniskt. Alla fiskefartyg, oavsett storlek, ska dessutom ha system för positionsövervakning.
Det införs också krav på kameror på vissa fiskefartyg med totallängd på 18 meter eller mer och möjlighet för medlemsländerna att utöka kraven även till mindre fartyg.
– Det gäller fiske där behovet av kontroll är extra stort, säger Niclas Törnell, chef för HaV:s avdelning för fiskerikontroll.
Fler nyheter
-
Nytt om fiskeregler • 2026-06-24
Stoppet gäller inom ICES-delområde 30 och 31 från och med den 25 juni 2026.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-06-23
Detta gäller i Skagerrak och Kattegatt från och med den 1 juli 2026.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-06-22
Stoppet gäller inom ICES-delområde 31 från och med den 23 juni 2026.