Nytt om fiskeregler 15 november 2023

EU stärker fiskerikontrollen för ett mer hållbart fiske

Kameror ombord på vissa större fiskefartyg. Övergång till elektronisk fångstrapportering för alla. Nu sker stora förändringar av EU:s system för fiskerikontroll. Allt för att bidra till ett hållbart fiske.

Ändringarna innebär bland annat en gradvis övergång till att all fångstrapportering från yrkesfiskarna ska ske elektroniskt. Alla fiskefartyg, oavsett storlek, ska dessutom ha system för positionsövervakning.

Det införs också krav på kameror på vissa fiskefartyg med totallängd på 18 meter eller mer och möjlighet för medlemsländerna att utöka kraven även till mindre fartyg.

– Det gäller fiske där behovet av kontroll är extra stort, säger Niclas Törnell, chef för HaV:s avdelning för fiskerikontroll.

Läs hela nyheten om ändringarna för fiskerikontrollen.

Fler nyheter

  1. Nytt om fiskeregler 2025-06-27

    Den 24 juni 2025 kom EU och Norge överens om fiskemöjligheter för nordhavsräka i Skagerrak och Kattegatt för kvotperioden 1 juli 2025 – 30 juni 2026.

  2. Nytt om fiskeregler 2025-06-26

    Havs- och vattenmyndigheten, HaV, utvecklar elektronisk loggbok för fartyg under 12 meter för att göra rapporteringen enklare, snabbare och smidigare. Det kommer vara frivilligt att använda den nya elektroniska loggboken.

  3. Nytt om fiskeregler 2025-06-26

    Rådgivning från internationella havsforskningsrådet (Ices) visar att beståndet av nordhavsräka i Skagerrak, Kattegatt och norska rännan ligger på bekymmersamt låga nivåer.

Publicerad: 2023-11-15
Sidansvarig: Webbredaktion