Nytt om fiskeregler 15 december 2022

Hitta på sidan

Nytt krav på VMS - gäller alla med utrustning

Förtydligande av tidigare fiskenytt. Det nya kravet berör alla med VMS-utrustning som vistas inom området.

Tidigare i morse skickade vi ut ett fiskenytt om nytt krav för VMS-rapporter. För att förtydliga så gäller kravet för dig som vill bedriva fiske i området men även för de fartyg med VMS-utrustning som bara passerar igenom från och med den 1 januari 2023. 

Läs tidigare fiskenytt här för fullständig information.

 

Fler nyheter

  1. Nytt om fiskeregler 2023-05-26

    HaV har beslutat om ändrade regler för laxfiske i Östersjön och harrfiske i norra Östersjön, inom delområde 31. Även fisket i Ljungans yttre fredningsområde och i Kalix älvs yttre fredningsområde får nya regler. De träder i kraft 6 juni 2023.

  2. Nytt om fiskeregler 2023-05-17

    Havs- och vattenmyndigheten önskar ta del av era synpunkter på bifogat förslag till föreskrifter och konsekvensutredning.

  3. Nytt om fiskeregler 2023-05-10

    Havs- och vattenmyndigheten har beslutat att utöka tillåten fisketid för fiske av lax och öring i flera norrländska älvar. De nya bestämmelserna träder i kraft 23 maj.

Publicerad: 2022-12-15
Sidansvarig: Webbredaktion