Nytt om fiskeregler • 29 augusti 2025
Extra tilldelning av fiskemöjligheter för vissa demersala kvoter
Havs- och vattenmyndigheten har fördelat ytterligare kvantiteter av fiskemöjligheter för vissa kvoter.
Havs- och vattenmyndigheten har fördelat ytterligare kvantiteter av vissa demersala kvoter, bland annat torsk i Skagerrak och havskräfta. På grund av lågt nyttjande av kustkvoten för torsk i Skagerrak har 10 ton förts över till systemet med individuella fiskemöjligheter.
Du som har fått extra tilldelning kan nu se din individuella tilldelning i Fiskerätt, systemet för överlåtelser.
E-tjänst
Fler nyheter
-
Nytt om fiskeregler • 2026-02-16
Nya EU-regler innebär att vissa fritidsfiskare som fiskar i havet ska registrera sig och rapportera sina fångster.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-02-12
Havs- och vattenmyndigheten har beslutat om ändrade regler för befälhavares rapportering och anmälan av uppgifter. Ändringarna träder ikraft den 23 februari 2026.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-02-05
HaV har slutfört upphandlingen som ska förse det svenska yrkesfisket med VMS-tjänst. En annan leverantör än dagens tilldelades kontraktet och kommer att ta över från nuvarande leverantör.