Havsplaneringsnyheter 21 januari 2025

Förslag till ändrade havsplaner lämnas till regeringen

Nya havsplaner bäddar för kraftigt ökad elproduktion från havsbaserad vindkraft. Efter en omfattande planeringsprocess har Havs- och vattenmyndigheten lämnat förslaget till regeringen för beslut.

Lillgrunds vindkraftpark i Öresund.+1

De ändrade havsplanerna ska skapa förutsättningar för ökad energiutvinning i havet.Foto: Ingvar Lagenfelt

När industrin och transportsektorn elektrifieras och Sverige ställer om till ett fossilfritt samhälle, kan havsbaserad vindkraft komma att spela en viktig roll. Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har därför fått i uppdrag att ta fram nya havsplaner som skapar förutsättningar för en årlig produktion av 120 TWh från havsbaserad vindkraft. Jämförelsevis ligger Sveriges elförbrukning i dagsläget på runt 140 TWh per år. Efter en planeringsprocess som bland annat inkluderat nationellt samråd och granskning, har ett förslag nu lämnats till regeringen för beslut.

– Vi vill tacka alla som har deltagit i våra samråd. Vi har fått in många värdefulla synpunkter som bidragit till det slutliga förslaget, säger HaV:s generaldirektör Anna Ledin.

Ta del av hela nyheten här.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-04-01

    Idag, den 1 april, har regeringen tagit beslut om en nationell förteckning och en ny förordning för invasiva främmande arter. Den nya förordningen träder i kraft den 15 maj.

  2. Aktuellt 2026-04-01

    Nu lanseras miljöjouren, där Havs- och vattenmyndigheten erbjuder expertis i frågor om hur olika typer av oljor och andra ämnen påverkar miljön negativt vid akut förorening till sjöss. Miljöjouren kommer att ge handfasta råd på plats för att minska påverkan på miljön vid akuta föroreningar både till havs och på land.

  3. Aktuellt 2026-03-31

    Havs- och vattenmyndigheten, Energimyndigheten och Svenska kraftnät har sett över nuvarande riktvärden för förlust av energiproduktion i samband med omprövningen av vattenkraftens miljövillkor. Myndigheterna har också tagit fram en vägledning till vattenmyndigheterna på länsstyrelserna för att säkra en effektiv tillgång till vattenkraftsel i samband med omprövningarna.

Publicerad: 2025-01-21
Sidansvarig: Webbredaktion