Havsplaneringsnyheter • 21 januari 2025
Förslag till ändrade havsplaner lämnas till regeringen
Nya havsplaner bäddar för kraftigt ökad elproduktion från havsbaserad vindkraft. Efter en omfattande planeringsprocess har Havs- och vattenmyndigheten lämnat förslaget till regeringen för beslut.
När industrin och transportsektorn elektrifieras och Sverige ställer om till ett fossilfritt samhälle, kan havsbaserad vindkraft komma att spela en viktig roll. Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har därför fått i uppdrag att ta fram nya havsplaner som skapar förutsättningar för en årlig produktion av 120 TWh från havsbaserad vindkraft. Jämförelsevis ligger Sveriges elförbrukning i dagsläget på runt 140 TWh per år. Efter en planeringsprocess som bland annat inkluderat nationellt samråd och granskning, har ett förslag nu lämnats till regeringen för beslut.
– Vi vill tacka alla som har deltagit i våra samråd. Vi har fått in många värdefulla synpunkter som bidragit till det slutliga förslaget, säger HaV:s generaldirektör Anna Ledin.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-07-08
Amungen är känd för sin storvuxna öring, men gamla flottleder och barriärer hindrar fisken från att föröka sig. Nu har Länsstyrelsen börjat återställa Rockån – det enda av sjöns sju biflöden som fortfarande fungerar för lek.
-
Aktuellt • 2026-07-02
Gamla båtar som lämnas i naturen bidrar till problemet med plastföroreningar och andra farliga ämnen som skadar organismer i känsliga havs- och vattenmiljöer. Havs- och vattenmyndigheten bidrar även i år med medel till skrotning.
-
Aktuellt • 2026-07-01
Genom bred samverkan lokalt och regionalt satsar Havs- och vattenmyndigheten på effektivare åtgärder mot övergödning i Östersjön.