Havsplaneringsnyheter • 4 oktober 2024
Ny rapport: Hur påverkas yrkesfisket av havsbaserad vindkraft?
I en ny rapport analyseras hur utpekade energiområden i havsplanerna kan påverka svenskt yrkesfiske och de värden som det bidrar med till samhället. Nu ska underlaget användas i havsplaneringen.

Lillgrunds vindkraftspark i Öresund. Foto: Ingvar Lagenfeldt
Rapporten har tagits fram av AgriFood Economics Center på uppdrag av HaV, och analyserar hur yrkesfisket kan komma att påverkas av vindkraftsetableringar i förslagen till energiområden i havsplanerna. Underlaget kommer nu att användas i arbetet med att ta fram förslag till ändrade havsplaner för Sverige.
Ta del av rapporten och en sammanfattande nyhet på AgriFoods webbplats.
Läs även: Ny rapport – så påverkar havsbaserad vindkraft yrkesfisket | Externwebben (slu.se)
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-06-17
Antalet fritidsfiskare i Sverige fortsätter att minska. Under 2025 fiskade cirka 1,1 miljoner personer, en nedgång jämfört med nivån under åren 2020-2021. Samtidigt ser man en trend i att återutsättningsgraden ökat succesivt sedan undersökningens början.
-
Aktuellt • 2026-06-09
Havs- och vattenmyndigheten har tagit fram två rapporter som hjälper myndigheter från lokal till nationell nivå, att arbeta strategiskt och samordnat för en bättre kustvattenmiljö.
-
Aktuellt • 2026-06-03
Arbetet med att utveckla en mer sammanhållen och ekosystembaserad havsförvaltning i Sverige fortsätter att växa. Under 2026 etableras tre nya områden inom Ekosystembaserad Havsförvaltning (EBHF): Hanöbukten, Kattegatt och Södra ostkustens skärgårdar. Satsningen är en del av Havs- och vattenmyndighetens regeringsuppdrag att vidareutveckla intressentdriven kust- och havsmiljöförvaltning.