Driftinformation yrkesfisket • 5 juni 2025
Systemunderhåll på e-tjänster
På onsdag den 11 juni mellan kl. 12:00-14:00 utför vi systemunderhåll. Det kan därför förekomma störningar på vissa e-tjänster som rör fiskets rapportering.
Bland annat kommer EFR, Fiskerätt och Fångstintygsportalen ligga nere. Det kan också förekomma störningar på andra e-tjänster, som spårbarhetssystemet, elektronisk rapportering av avräkningsnotor mm.
E-loggboksrapporteringen ska fungera som vanligt men det kan förekomma störningar i rapporteringen till andra medlemsländer och Norge.
Arbetet beräknas vara klart klockan 14:00.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-06-04
HaV har beslutat om ändrade regler för laxfiske i Östersjön och fiske med fast redskap och nät inom område 30 och 31. Beslutet omfattar även ändrade regler för fiske efter lax i Ume älv och Vindelälven.
-
Aktuellt • 2025-06-03
Världens ledare, forskare och organisationer samlas i Nice 9 till 13 juni för FN:s tredje globala havskonferens. HaV deltar med flera representanter.
-
Aktuellt • 2025-06-02
Det internationella havsforskningsrådet (ICES) presenterade den 28 maj 2025 sin vetenskapliga rådgivning för kvoterade fiskbestånd i Östersjön. Råden kommer att utgöra underlag för kommissionens kommande förslag och beslut om kvoter inför 2026 års fiske.