Aktuellt 2 juni 2025

ICES vetenskapliga rådgivning för Östersjön 2026

Det internationella havsforskningsrådet (ICES) presenterade den 28 maj 2025 sin vetenskapliga rådgivning för kvoterade fiskbestånd i Östersjön. Råden kommer att utgöra underlag för kommissionens kommande förslag och beslut om kvoter inför 2026 års fiske.

Rödspättan i Östersjön har under senare år haft en positiv utveckling och beståndets lekbiomassa bedöms befinna sig över gränserna för långsiktigt hållbara nivåer. Foto: Natlie Greppi

Rödspättan i Östersjön har under senare år haft en positiv utveckling och beståndets lekbiomassa bedöms befinna sig över gränserna för långsiktigt hållbara nivåer. Foto: Natlie Greppi

Enligt ICES råd befinner sig flera av bestånden fortsatt på låga nivåer, samtidigt visar några bestånd vissa tecken på förbättring.

Råd om nollfångst

Det östra torskbeståndet befinner sig enligt ICES fortsatt under biologiskt säkra gränser, detta trots tidigare års förbud mot riktat fiske. ICES råd är därför att inget uttag från fisket bör tillåtas för 2026. ICES rekommenderar att åtgärder för beståndets bevarande bör beakta försämring av ekosystemens status till följd av kumulativ mänsklig påverkan och klimatförändringar, där insatser för att återställa livsmiljöer med fokus på minskade effekter av övergödning och förbättrandet av syrehalter i bottenmiljöer förordas.

Även det västra torskbeståndet bedöms fortsatt befinna sig under biologiskt säkra gränser, och ICES råd för 2026 är därför ett råd om nollfångst. Likt för det östra torskbeståndet lyfter ICES att bevarandeinsatser för beståndet, bör beakta ekosystemens försämrade status till följd av kumulativ mänsklig påverkan och klimatförändringar.

Det västra beståndet av sill bedöms fortsatt befinna sig under biologiskt säkra gränser, ICES förordar fortsatt nollfångst, och inga fångstmöjligheter för 2026. ICES lyfter att en försämring av beståndets livsmiljöer och lekområden bedöms försämra dess motståndskraft, och ser behov av åtgärder för att skydda och restaurera kända lek- och uppväxtområden.

Ökade fångstmöjligheter


ICES ger råd om fångstmöjligheter på sill/strömming i centrala Östersjön inom ett intervall mellan 120 378 ton - 157 996 ton, vilket motsvarar en ökning upp till 26 procent jämfört med förra årets rådgivning. Flera faktorer bidrar till ett råd om ökade fångstmöjligheter inför 2026, där den övergripande orsaken är en bedömning om förbättrad tillväxt och förbättrad rekrytering hos beståndet.

Skarpsillsbeståndet i Östersjön påvisade enligt ICES en förbättrad rekrytering under 2024, där även medelvikten hos individer bedöms öka. ICES ger därför råd om ökade fångstmöjligheter jämfört med förra året, inom ett intervall motsvarande 176 056 ton - 230 518 ton.

Tidigare överskattad rekrytering

För sill/strömming i Bottniska viken bedömer ICES att rekryteringen tidigare överskattats något, vilket bidragit till ett minskat råd om fångstmöjligheter för 2026, vilka återges i ett intervall om 55 869 ton – 62 684 ton. En förbättrad konditionsfaktor påvisas, vilket indikerar ett bättre hälsotillstånd hos beståndet.

Positiv utveckling för rödspätta

Rödspättan i Östersjön har under senare år haft en positiv utveckling och beståndets lekbiomassa bedöms befinna sig över gränserna för långsiktigt hållbara nivåer. Rådet för rödspätta gavs i år samlat för ICES delområden 21 till 32, vilket resulterade i ett något minskat råd gällande maximala fångstmöjligheter på strax under 11 000 ton för den del av beståndet som fiskas i Östersjön.

Fortsatt nollfångst på blandbestånd av lax

Laxbestånden i Östersjön har generellt haft en positiv utveckling sedan slutet av 90-talet och flertal bestånd bedöms idag befinna sig över långsiktigt hållbara gränser, samtidigt finns fortsatt enskilda bestånd som bedöms ha låg status och befinna sig under biologiskt säkra gränser, huvudsakligen i Baltikum.

Som följd av de svaga bestånden, rekommenderar ICES att all fångst av lax på blandbestånd i havet bör vara noll. I vattendrag med svaga bestånd av lax i södra Östersjön bör fångsten av lax också fortsatt vara noll. Med undantag av dessa råd, bedömer ICES att ett visst fiske kan tillåtas, om det begränsas till tiden för laxens lekvandring i Ålands hav och Bottniska viken. Med hänsyn till laxens försämrade överlevnad i havet ger ICES ett råd om totala fångsmöjlighet motsvarande 30 000 laxar, vilket innebär en minskning med 25 procent i jämförelse med föregående års rådgivning.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2025-06-03

    Världens ledare, forskare och organisationer samlas i Nice 9 till 13 juni för FN:s tredje globala havskonferens. HaV deltar med flera representanter.

  2. Aktuellt 2025-06-02

    Drygt fem mil nordost om Grisslehamn ligger vraket Mundogas på cirka 60 meters djup. Vraket, som tros innehålla både miljöfarlig olja och ammoniak, ska nu undersökas på uppdrag av Havs- och vattenmyndigheten, HaV.

  3. Aktuellt 2025-05-27

    Jeanette Frykner är till vardags strategisk kommunikatör på HaV. Hon ansvarade också för årets Havs- och vattenforum som hölls 21-22 maj.

  • Daniel Ghebrezghi
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986359
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2025-06-02
Sidansvarig: Webbredaktion