Arkiv - nytt om fiskeregler 16 december 2022

Hitta på sidan

Nu kan yrkesfiskare få hjälp med kostnader för Brexit

Nu finns möjlighet för licenshavare inom fiskeri- och vattenbrukssektorn att söka pengar till följd av Storbritanniens utträde ur Europeiska unionen, det vill säga Brexit.

Det är svenska ESF-rådet (Europeiska socialfonden i Sverige) som utlyser stödet. Ansökningar kommer att hanteras löpande.

Syftet är att ge stöd åt företag och myndigheter inom drabbade sektorer med ett särskilt fokus på fiskeri- och vattenbrukssektorn.

Stödet avser kostnader och i viss mån förlust av inkomst som uppstått under perioden 2020–2023. För fiskeri- och vattenbrukssektorn finns flera olika typer av stöd som kommer att lysas ut separat.

De första utlysningarna inom fiskerisektorn är nu publicerade. De avser stöd för tillfälligt upphörande av fiske för år 2021 och likviditetsstöd till licenshavare för de första tre månaderna 2021. Samtliga utlysningar finns på Svenska ESF-rådets webbplats. Där finns också mer information om hur ansökan går till.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2024-12-19

    Ett nytt digitalt verktyg gör det enklare att utforska bedömningen av havsmiljöns status.

  2. Aktuellt 2024-12-19

    Havs- och vattenmyndigheten, HaV, ger 25 miljoner kronor till landets länsstyrelser. Satsningen ska snabba på takten i arbetet med att restaurera viktiga vattenmiljöer.

  3. Aktuellt 2024-12-18

    Havs- och vattenmyndigheten önskar synpunkter på förslag till föreskrifter och konsekvensutredning om förslag till utflyttad trålgräns i Östersjön som nu skickats ut på remiss. Senaste dag att svara på remissen är den 14 januari 2025.

Publicerad: 2022-12-16
Sidansvarig: Webbredaktion