Arkiv - Aktuellt • 15 augusti 2022
Nu kan yrkesfiskare söka stöd för ökade bränslekostnader
Regeringen har fattat beslut om en förordning som möjliggör stöd till yrkesfisket.

Nu finns stöd att söka för att kompensera de ökande bränslekostnaderna. Foto: Eva S Andersson
Bakgrunden är de ökade bränslekostnaderna för sektorn till följd av Rysslands invasion av Ukraina. Det innebär att regeringens stödpaket om 40 miljoner kronor kommer att betalas ut.
Förordningen träder i kraft 15 augusti 2022. Från den dagen kan du söka stöd hos Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Sista ansökningsdag är 28 oktober 2022.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-04-23
Under 2025 fördelade Havs- och vattenmyndigheten (HaV) 235 miljoner kronor till länsstyrelserna så att de har kunnat ge bidrag till lokala vattenvårdsprojekt (LOVA) som förbättrar havs- och vattenmiljön.
-
Aktuellt • 2026-04-22
Havs- och vattenmyndigheten (HaV) och Naturvårdsverket satsar gemensamt på ny forskning för att öka kunskapen om effekterna av olika restaureringsåtgärder. I maj 2026 startar sju forskningsprojekt, varav tre med fokus på akvatiska miljöer.
-
Aktuellt • 2026-04-22
Det man 2024 trodde var den invasiva vattenväxten storslinga i Kumla kommun visade sig vara den inhemska arten kransslinga. Det är bekräftat efter nya DNA-prov och nytt jämförelsematerial i publika DNA-databaser.