Arkiv - Aktuellt • 31 januari 2022
Ansök till FN:s havskonferens senast 28 februari
Den 28 februari är sista dagen för icke-statliga organisationer och andra intressenter att ansöka om ackreditering till FN:s stora havskonferens. Den 21 februari är sista dagen att bidra med underlag inför konferensens interaktiva dialoger.

FN:s havskonferens hålls 27 juni till 1 juli i Lissabon med Portugal och Kenya som värdar. Detta är FN:s andra havskonferens, den första hölls 2017 och då var Sverige tillsammans med Fiji värdar. Den andra konferensen skulle egentligen gått av stapeln 2020, men pandemin satte stopp för det.
– Havet formar hela jordens väder, klimat och luft. Havet gör att vi kan leva på jorden. Och det finns bara ett enda hav. Därför behöver vi samarbeta över gränser, säger Catarina Hedar, enhetschef på Havs- och vattenmyndigheten.
Havs- och vattenmyndigheten arbetar för att bevara och använda hav, sjöar och vatten på ett hållbart sätt.
- Därför ser vi mycket fram emot konferensen i år, att den faktiskt blir av, för vattenfrågor är viktiga att samtala om på en global nivå, eftersom vatten inte känner av några gränser, säger Catarina Hedar.
Läs om vilka grupper som kan ansöka om att få delta på sidan för FN:s andra havskonferens. Sidan är på engelska och heter UN Ocean Conference, Participate.
Inspel till konceptpapper inför konferensens interaktiva dialoger kan du lämna senast 21 februari.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-03-11
Utbyggnaden i kust och hav ökar i takt med samhällets behov av infrastruktur och klimatanpassning. Genom att använda ekologisk design vid konstruktioner i vattenmiljöer kan negativ påverkan på biologisk mångfald minska – och nya livsmiljöer utformas med större hänsyn till ekosystemens funktion. Det skriver Havs- och vattenmyndigheten i en rapport.
-
Aktuellt • 2026-02-27
Sök pengar senast 27 mars 2026 för att kartlägga och samla in förlorade fiskeredskap.
-
Aktuellt • 2026-02-26
Arbetet med att förbättra livsmiljöer i hav, sjöar och vattendrag behöver bli bättre samordnat, mer effektivt och takten behöver öka för att Sverige ska nå målen om biologisk mångfald i vatten enligt EU:s naturrestaureringsförordning. Det skriver HaV i förslaget till nationell restaureringplan som lämnas till regeringen idag.