Aktuellt • 27 februari 2026
Förlorade fiskeredskap – pengar att söka
Sök pengar senast 27 mars 2026 för att kartlägga och samla in förlorade fiskeredskap.

Foto: Natalie Greppi/Havs- och vattenmyndigheten
Förlorade fiskeredskap orsakar stora problem i sjöar, vattendrag och hav. Dels genom att sprida plast som bryts ner till mikroplaster, dels genom så kallat spökfiske, när redskapen fortsätter att fånga fisk och skaldjur trots att ingen vittjar fångsten.
Det finns totalt fyra miljoner kronor att söka för 2026. Havs- och vattenmyndigheten kan bevilja medel både för att samla in förlorade fiskeredskap och för att identifiera och kartlägga områden med förlorade fiskeredskap i sjöar, vattendrag och hav.
Det är i första hand offentliga organisationer, branschorganisationer, erkända producentorganisationer samt föreningar och stiftelser som samarbetar med sådana organisationer som kan ansöka.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-02-26
Arbetet med att förbättra livsmiljöer i hav, sjöar och vattendrag behöver bli bättre samordnat, mer effektivt och takten behöver öka för att Sverige ska nå målen om biologisk mångfald i vatten enligt EU:s naturrestaureringsförordning. Det skriver HaV i förslaget till nationell restaureringplan som lämnas till regeringen idag.
-
Aktuellt • 2026-02-23
Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har beslutat om reviderade förvaltningsplaner för sälar i svenska havsområden. De uppdaterade planerna tar ett tydligt steg mot en ekosystembaserad förvaltning, med fokus på biologisk mångfald och fungerande ekosystem. Planerna gäller till år 2050 – och för första gången omfattas även vikare av en egen förvaltningsplan.
-
Aktuellt • 2026-02-23
Årsredovisningen för 2025 ger en överblick av vad Havs- och vattenmyndigheten har åstadkommit under förra året.