Aktuellt 27 augusti 2025

Nej till viltmyndighet

Havs- och vattenmyndigheten säger nej till förslaget samla all förvaltning av vilt i en ny myndighet.

Havs- och vattenmyndigheten avstyrker förslaget om att flytta förvaltning av tumlare, gråsäl, vikare och knubbsäl till en ny myndighet för viltförvaltning.

- Att flytta ansvaret för förvaltning av marina däggdjur till en ny myndighet är ett direkt avsteg från regeringens och riksdagens ambitioner om en ekosystembaserad förvaltning. I en sådan förvaltning ser man till helheten för sjöar, vattendrag, kust och hav. Man ser till både ekosystemens och människans behov, idag och i framtiden, säger Havs- och vattenmyndighetens generaldirektör Anna Ledin.

- Att flytta förvaltningen av marina däggdjur till en ny myndighet strider också mot propositionen om Ett levande hav som riksdagen ställt sig bakom, tillägger Anna Ledin.

2025-08-26 lämnade Havs- och vattenmyndigheten sitt svar till regeringen på betänkandet ”En ny nationell myndighet för viltförvaltning” (SOU 2025:50). Du hittar en länk till HaV:s yttrande här nedanför.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-09-23

    En kombination av miljöinsatser, fiskeregleringar och förbättrad kontroll är nödvändig för att ge torsken bästa möjliga förutsättningar i Östersjön och på Västkusten. Det räcker inte med enskilda insatser, slår Havs- och vattenmyndigheten fast i en redovisning som lämnades till regeringen den 22 september.

  2. Aktuellt 2026-08-27

    Havs- och vattenmyndigheten välkomnar fiskenäringens initiativ om kameraövervakning.

  3. Aktuellt 2026-07-08

    Amungen är känd för sin storvuxna öring, men gamla flottleder och barriärer hindrar fisken från att föröka sig. Nu har Länsstyrelsen börjat återställa Rockån – det enda av sjöns sju biflöden som fortfarande fungerar för lek.

Publicerad: 2025-08-27
Sidansvarig: Webbredaktion