Aktuellt • 28 augusti 2024
Anna Ledin deltar i World Water Week
HaV:s generaldirektör Anna Ledin medverkar i World Water Week i Stockholm 25–29 augusti, världens ledande konferens för globala vattenfrågor.
Anna Ledin, GD vid HaV. Foto: Olle Enqvist
Vad ska du göra vid konferensen?
– Jag ska delta i något som kallas Stockholm Water Prize: Meet the Laureate. Det är ett kvartslångt samtal på scen inför publik där jag samtalar med professor Taikan Oki, som är årets vinnare av Stockholm Water Prize som man kan beskriva som vattnets Nobelpris. Pekka Heino, känd från TV, är moderator och leder samtalet.
– Taikan Oki, som kommer från Japan, forskar om virtuell vattenhandel, digital flodkartläggning och inkludering av mänsklig aktivitet i vattnets kretslopp. Jag tänker prata med honom om behovet av ny kunskap, hur vi säkrar att vi får bra forskningsresultat och hur vi bäst använder dem praktiskt.
Finns det någon vattenfråga som ligger dig speciellt varmt om hjärtat?
– Ja, det handlar om betydelsen av samordning och hur vi kan skapa en ekosystembaserad förvaltning. Flödet från källa till hav i ett helhetsperspektiv – det är det viktigaste skulle jag säga.
Temat för World Water Week 2024 är Bridging Borders: Water for a Peaceful and Sustainable Future. Det framhäver den regionala och globala sammankopplingen av samhällen och nationer och betonar den samarbetsinsats som krävs för att uppnå en fredlig och hållbar framtid.
Stora delar av programmet sänds online och är gratis att se, men kräver registrering.

Pekka Heino, Taikan Oki och Anna Ledin i samtal om vattenfrågor. Foto: Tomas Andersson/HaV
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-04-23
Under 2025 fördelade Havs- och vattenmyndigheten (HaV) 235 miljoner kronor till länsstyrelserna så att de har kunnat ge bidrag till lokala vattenvårdsprojekt (LOVA) som förbättrar havs- och vattenmiljön.
-
Aktuellt • 2026-04-22
Havs- och vattenmyndigheten (HaV) och Naturvårdsverket satsar gemensamt på ny forskning för att öka kunskapen om effekterna av olika restaureringsåtgärder. I maj 2026 startar sju forskningsprojekt, varav tre med fokus på akvatiska miljöer.
-
Aktuellt • 2026-04-22
Det man 2024 trodde var den invasiva vattenväxten storslinga i Kumla kommun visade sig vara den inhemska arten kransslinga. Det är bekräftat efter nya DNA-prov och nytt jämförelsematerial i publika DNA-databaser.