Aktuellt 26 april 2024

Så arbetar HaV med klassning av fiskehamnar

Vilka fiskehamnar ska klassas som riksintressen? Ämnet har väckt medias uppmärksamhet i dagarna. Här svarar Mats Svensson, chef för HaV:s avdelning för havsförvaltning, på några grundläggande frågor.

Simrishamns hamn

Foto: Natalie Greppi.

Vad innebär det att en fiskehamn är klassad som riksintresse?

– Det innebär att hamnen är av väsentlig betydelse för landning av fisk och hemmahamn för fiskefartyg. Men eftersom yrkesfisket har förändrats så drastiskt på senare år är det helt enkelt färre hamnar som är av den betydelsen. Antalet fiskefartyg har i princip halverats. Det finns mindre fisk och därmed färre yrkesfiskare.

Vilken roll har HaV när det gäller klassningen?

– Vi fattar beslut enligt de riktlinjer som Boverket har dragit upp. Den senaste revisionen, eller översynen, gjordes 2006. Det var alltså dags att göra en ny, speciellt med tanke på förändringarna inom yrkesfisket.

HaV har lagt ett förslag som innebär att flera hamnar kan förlora sin status som riksintresse – varför föreslår HaV detta?

– Det är helt enkelt en konsekvens av det minskande yrkesfisket. Men jag vill betona att det handlar om ett förslag som är ute på en remissrunda, slutliga beslut är inte fattade än. Och vi är lyhörda och tar gärna emot synpunkter på förslaget. Det hjälper oss att fatta bättre beslut.

Remiss gällande en översyn och aktualisering av hamnarna av riksintresse för yrkesfisket

Här finns mer fakta.

Läs mer på Boverkets webbplats.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-04-16

    Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har den 14 april 2026 lämnat sina synpunkter i EU‑kommissionens samråd om en översyn av vattendirektivet.

  2. Aktuellt 2026-04-01

    Idag, den 1 april, har regeringen tagit beslut om en nationell förteckning och en ny förordning för invasiva främmande arter. Den nya förordningen träder i kraft den 15 maj.

  3. Aktuellt 2026-04-01

    Nu lanseras miljöjouren, där Havs- och vattenmyndigheten erbjuder expertis i frågor om hur olika typer av oljor och andra ämnen påverkar miljön negativt vid akut förorening till sjöss. Miljöjouren kommer att ge handfasta råd på plats för att minska påverkan på miljön vid akuta föroreningar både till havs och på land.

  • Mats Svensson
  • Avdelningschef
  • Avdelningen för havsförvaltning
  • Tel: 010-6986374
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2024-04-26
Sidansvarig: Webbredaktion