Aktuellt 7 februari 2024

Vill du bidra till ett mer hållbart fiske?

Nu finns pengar att söka hos HaV för dig som vill bidra till ett mer hållbart fiske. Det kan handla om att belysa aktuell situation eller att ta fram ny kunskap kring ekosystembaserad förvaltning.

Trål på väg upp

Foto: Jan-Erik Johansson

Svenska ideella organisationer kan under 2024 söka medel för arbete som avser bevarande, restaurering- och hållbart nyttjande av marina ekosystem och ekosystemtjänster. Fokus är på fisket i Östersjöregionen, vilket kan bidra till utveckling av EU:s och internationell fiskeripolitik.

Du kan exempelvis söka bidrag för kontinuerligt arbete, eller för enskilda projekt, där du via analys-, forskning-, samordning-, och kommunikation, belyser aktuell situation samt bidrar till ny kunskap kring ekosystembaserad förvaltning av regionala fiskbestånd.

– Totalt har Havs- och vattenmyndigheten avsatt två miljoner kronor för dessa ändamål, säger Esbjörn Andersson, utredare på HaV.

Läs mer om utlysningen.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2025-12-15

    Fortsatt god nivå för fiske av havskräfta. För ett antal andra arter går kvoterna ner, bland annat för torsk, makrill och sill. EU:s fiskeministrar har beslutat om kvoterna för Västerhavet under 2026.

  2. Aktuellt 2025-11-28

    För att Sverige ska ha en trygg och hållbar dricksvattenförsörjning behöver flera myndigheter samarbeta. Därför är samordningen av dricksvattenfrågor så viktig. Samordningsgruppen lämnar varje år en rapport. I den beskriver de vad som behövs för att nå målet, vad som redan har gjorts och vilka åtgärder de föreslår framåt.

  3. Aktuellt 2025-11-27

    De så kallade inflyttningsområdena är områden innanför trålgränsen där visst trålfiske får bedrivas enligt särskilda regler och villkor.

Publicerad: 2024-02-07
Sidansvarig: Webbredaktion