Aktuellt • 14 december 2023
Taket bort för sälskador
Nu tas takbeloppet bort för ersättning av skador som sälar orsakar på fiskeredskap och fångst. De nya, EU-anpassade föreskrifterna träder i kraft 1 januari 2024.
Sälar orsakar årligen skador på fiskeredskap och fångst för miljonbelopp. Fiskare inom det småskaliga fisket som drabbas kan söka ersättning från sina lokala länsstyrelser. De, i sin tur, får pengar från HaV som varje år fördelar 12 – 17 miljoner kronor till sälskadeersättning via det så kallade viltskadeanslaget.
Från och med 1 januari 2024 gäller nya regler för ersättningen.
– Den största förändringen är att takbeloppet tas bort, säger Pia Ovik, utredare på HaV.
I de nya reglerna finns samtidigt krav på att den fiskare som får stöd ska följa den EU-gemensamma fiskeripolitikens regler. Stödet ska betalas tillbaka om det visar sig att den som får pengarna inte följer dessa regler.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-07-08
Amungen är känd för sin storvuxna öring, men gamla flottleder och barriärer hindrar fisken från att föröka sig. Nu har Länsstyrelsen börjat återställa Rockån – det enda av sjöns sju biflöden som fortfarande fungerar för lek.
-
Aktuellt • 2026-07-02
Gamla båtar som lämnas i naturen bidrar till problemet med plastföroreningar och andra farliga ämnen som skadar organismer i känsliga havs- och vattenmiljöer. Havs- och vattenmyndigheten bidrar även i år med medel till skrotning.
-
Aktuellt • 2026-07-01
Genom bred samverkan lokalt och regionalt satsar Havs- och vattenmyndigheten på effektivare åtgärder mot övergödning i Östersjön.