Aktuellt 15 juni 2023

HaV lämnar bidrag till åtgärder för kalkning

Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har beslutat att lämna bidrag till Länsstyrelsen med 12 000 000 kronor för extramedel till åtgärder för kalkning och kalkeffektuppföljning.

Ljusnan

Foto: Natalie Greppi.

- Det ökade behovet av statsbidrag beror främst på betydande kostnadsökningar under de senaste åren, vilket är en effekt av ökande priser för drivmedel och el, säger Erik Boström, utredare på HaV.

Den totala tilldelningen till kalkningsverksamheten inom anslaget 1:11 uppgick 2023 till 172 miljoner kronor. Priset för kalkning är i hög grad beroende av priset på diesel som används vid brytning, transport och spridning av kalk. Förstärkningen, om 12 miljoner kronor, möjliggör för länsstyrelsen att fortsätta arbetet med kalkning för att motverka effekterna av försurning i sjöar och vattendrag.

- Vi bedömer att bidraget utgör en nödvändig förstärkning till kalkverksamheten och innebär att nedskärningarna i kalkvolymer blir mindre dramatisk, säger Erik Boström.

HaV anser också att Länsstyrelsen i och med detta kan bidra till att uppnå miljökvalitetsmålet Levande sjöar och vattendrag och Ett rikt växt- och djurliv. Satsningen bidrar även till att uppnå målen i art- och habitatdirektivet.

Om anslag 1:11

Havs- och vattenmiljöanslaget, 1:11, är ett viktigt verktyg för att genomföra regeringens sammanhållna politik för sjöar, vattendrag och hav.

Anslagets användning

Genom anslaget stöds det nationella genomförandet av flera EU-direktiv som vattendirektivet, havsmiljödirektivet, habitatdirektivet och havsplaneringsdirektivet.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2025-12-15

    Fortsatt god nivå för fiske av havskräfta. För ett antal andra arter går kvoterna ner, bland annat för torsk, makrill och sill. EU:s fiskeministrar har beslutat om kvoterna för Västerhavet under 2026.

  2. Aktuellt 2025-11-28

    För att Sverige ska ha en trygg och hållbar dricksvattenförsörjning behöver flera myndigheter samarbeta. Därför är samordningen av dricksvattenfrågor så viktig. Samordningsgruppen lämnar varje år en rapport. I den beskriver de vad som behövs för att nå målet, vad som redan har gjorts och vilka åtgärder de föreslår framåt.

  3. Aktuellt 2025-11-27

    De så kallade inflyttningsområdena är områden innanför trålgränsen där visst trålfiske får bedrivas enligt särskilda regler och villkor.

  • Erik Boström
  • Utredare
  • Tel: 010-6986358
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2023-06-15
Sidansvarig: Webbredaktion