Arkiv - Aktuellt • 23 augusti 2022
Rapport om den svenska fiskeflottans kapacitet år 2021
EU:s medlemmar ska varje år rapportera om balansen mellan den nationella flottans kapacitet och tillgängliga fiskemöjligheter.

Foto: Eva S Andersson
Nationella fiskeflottor som är i balans med fiskemöjligheterna är ett viktigt mål för EU:s gemensamma fiskeripolitik. En flotta som är i balans med fiskemöjligheterna är viktigt för att inte riskera ett överutnyttjande av fiskeresursen. EUs medlemsstater ska årligen rapportera till EU om balansen mellan den nationella flottans kapacitet och tillgängliga fiskemöjligheter. Denna HaV-rapport innehåller den rapport som Sverige skickat till EU om den svenska flottans balans år 2021, med tillägg av en sammanställning av ekonomisk data för olika områden.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-05-08
Du är omvärldsanalytiker på Östersjöcentrum vid Stockholms universitet. Du är också en av talarna på årets Havs- och vattenforum 21-22 maj.
-
Aktuellt • 2025-05-05
26 fiskarter har påträffats där. Havsforskningsrådet ICES klassar den som ”vildlaxälv” med självreproducerande laxbestånd. Testeboån i Gästrikland är nu i fokus för åtgärder för att skapa fria vandringsvägar och återskapa åns ursprungliga ekologiska funktioner och skyddsvärda livsmiljöer. HaV stöttar arbetet.
-
Aktuellt • 2025-04-28
Du är en av talarna på årets Havs- och vattenforum 21-22 maj. Du är också oceanograf på SMHI.