Arkiv - Aktuellt 11 juli 2022

Seminarier från Almedalen

Missade du våra sändningar från Almedalsveckan? Här har vi samlat inspelningar från våra seminarier.

HaV var på plats under Almedalsveckan för att diskutera vattenresursen och dess förvaltning som en strategisk resurs för samhälle och ekosystem.

Sammanlagt anordnade vi fyra programpunkter. Samtliga spelades in och kan ses nedan. Flera medarbetare från HaV deltog också på andra arrangörers scener, på sidan Video från Almedalen hittar du alla inspelningar.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2025-09-09

    Under sommaren har vraket Mundogas undersökts på uppdrag av Havs- och vattenmyndigheten. Undersökningarna visade att vraket inte innehåller någon miljöfarlig olja eller ammoniak.

  2. Aktuellt 2025-09-08

    Med strålande sol från en klarblå himmel samlades allmänheten, myndigheter och många andra som varit inblandade i bildandet av Nämdöskärgårdens nationalpark på Bullerö för att fira invigningen av Sveriges andra marina nationalpark den 5 september. En ceremoni som markerade ett långsiktigt arbete för att skydda både livet under ytan och på land.

  3. Aktuellt 2025-08-27

    Havs- och vattenmyndigheten säger nej till förslaget samla all förvaltning av vilt i en ny myndighet.

Publicerad: 2022-07-11
Sidansvarig: Webbredaktion