Nytt om fiskeregler • 20 mars 2025
Förlängd fredningstid i vattendrag på Gotland
På grund av minskade bestånd av öring i gotländska vattendrag beslöt HaV att förlänga fredningstiden med två månader i mynningsområden längs kusten under 2023 för att ge öringar som inväntar rätt vattennivå inför lekvandring upp i vattendragen ökat skydd.
Mot bakgrund av detta behöver även fredningstiden i vattendragen ändras. Förväntade resultat är att fler öringar når sina lekområden i vattendragen utan att riskeras att fiskas upp. Effekten blir därmed en ökad rekrytering och att fler öringar sedan kan vandra ut i havet och växa upp.
Beslutet grundar sig på Länsstyrelsen på Gotlands underlag och begäran om ökat skydd för den gotländska öringen även i vattendrag på Gotland under tiden 1 september till och med 31 januari.
De nya bestämmelserna träder i kraft den 1 april. Men börjar gälla när fredningen infaller den 1 september 2025.
Fler nyheter
-
Nytt om fiskeregler • 2025-05-16
Från och med den 10 januari 2026 behöver aktörer som ska väga fiskeriprodukter ha tillstånd från Havs- och vattenmyndigheten enligt nya krav i EU:s kontrollförordning.
-
Nytt om fiskeregler • 2025-05-15
Fredagen den 16 maj mellan kl 11:00-15:00 CEST (09:00 - 13:00 UTC) uppdateras fångstservern hos HaV.
-
Nytt om fiskeregler • 2025-05-08
På onsdag den 21 maj mellan kl. 12:00-14:00 utför vi systemunderhåll. Det kan därför förekomma störningar på vissa e-tjänster som rör fiskets rapportering.