Nytt om fiskeregler 20 mars 2025

Hitta på sidan

Förlängd fredningstid i vattendrag på Gotland

På grund av minskade bestånd av öring i gotländska vattendrag beslöt HaV att förlänga fredningstiden med två månader i mynningsområden längs kusten under 2023 för att ge öringar som inväntar rätt vattennivå inför lekvandring upp i vattendragen ökat skydd.

Mot bakgrund av detta behöver även fredningstiden i vattendragen ändras. Förväntade resultat är att fler öringar når sina lekområden i vattendragen utan att riskeras att fiskas upp. Effekten blir därmed en ökad rekrytering och att fler öringar sedan kan vandra ut i havet och växa upp.

Beslutet grundar sig på Länsstyrelsen på Gotlands underlag och begäran om ökat skydd för den gotländska öringen även i vattendrag på Gotland under tiden 1 september till och med 31 januari.

De nya bestämmelserna träder i kraft den 1 april. Men börjar gälla när fredningen infaller den 1 september 2025.

HVMFS 2025:9

Fler nyheter

  1. Nytt om fiskeregler 2026-07-14

    Beslutet om förbud fattades av Havs- och vattenmyndigheten efter ett remissförfarande.

  2. Nytt om fiskeregler 2026-07-01

    Från den 1 juli 2026 träder ett generellt förbud mot bottentrålning i kraft i marina skyddade områden innanför trålgränsen. Det innebär att fiske med bottentrål inte får bedrivas i dessa, om inte Havs- och vattenmyndigheten beslutat om ett undantag från detta generella förbudet.

  3. Nytt om fiskeregler 2026-06-24

    Stoppet gäller inom ICES-delområde 30 och 31 från och med den 25 juni 2026.

  • Martin Karlsson
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986242
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
  • Martin Karlsson
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986242
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2025-03-20
Sidansvarig: Webbredaktion