Nytt om fiskeregler • 19 december 2024
Information om individuella demersala fiskemöjligheter för början av år 2025
Information till dig som fiskar med stöd av demersala fiskemöjligheter.
Tillfälliga kvantiteter
Kvotförordningen för Västerhavet för år 2025 har ännu inte publicerats. Havs- och vattenmyndigheten har därför beslutat om tillfälliga fiskemöjligheter för år 2025. Besluten skickas ut per post idag.
I avvaktan på Havs- och vattenmyndighetens slutliga beslut om 2025 års fiske, kommer fisket under början av år 2025 kunna bedrivas med stöd av dessa tillfälliga kvantiteter. Du som får tillstånd kommer alltså att kunna fiska redan från och med den 1 januari 2025. De tillfälliga tillstånden innebär att du får fiska 30 procent av din grundtilldelning år 2024 per art/område givet att det finns ett giltigt redskapstillstånd.
Havs- och vattenmyndigheten planerar att skicka ut slutliga beslut i början av året.
Din tilldelning syns inte i Fiskerätt
Notera att kvantiteterna för dessa tillfälliga beslut inte kommer att synas i e-tjänsten Fiskerätt. Först när det slutliga beslutet är klart kommer kvantiteterna att synas där och då kommer det också vara möjligt att överlåta fiskemöjligheterna.
Fler nyheter
-
Nytt om fiskeregler • 2026-07-01
Från den 1 juli 2026 träder ett generellt förbud mot bottentrålning i kraft i marina skyddade områden innanför trålgränsen. Det innebär att fiske med bottentrål inte får bedrivas i dessa, om inte Havs- och vattenmyndigheten beslutat om ett undantag från detta generella förbudet.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-06-24
Stoppet gäller inom ICES-delområde 30 och 31 från och med den 25 juni 2026.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-06-23
Detta gäller i Skagerrak och Kattegatt från och med den 1 juli 2026.