Nytt om fiskeregler • 12 december 2023

Kustkvoten för sill i västra Östersjön tillförs ytterligare drygt 24 ton

Den svenska totalkvoten för sill i västra Östersjön är mycket begränsad år 2023. Hela den svenska kvoten på 140 ton är avsatt till det småskaliga fisket på kustkvoten och kvotnyttjandet är högt.

Hitta på sidan

Havs- och vattenmyndigheten kunde tidigare i höstas, genom kvotbyten med Danmark, tillföra kustkvoten i västra Östersjön ytterligare drygt 104 ton sill. Dessa kvantiteter är nu nästan slut och Havs- och vattenmyndigheten har nu, genom ytterligare kvotbyten, fått möjlighet att tillföra kustkvoten i västra Östersjön ytterligare drygt 24 ton sill. Bytet har möjliggjorts genom att nyttja outnyttjade kvantiteter för skarpsill i Östersjön.

Fler nyheter

  1. Aktuellt • 2026-09-23

    En kombination av miljöinsatser, fiskeregleringar och förbättrad kontroll är nödvändig för att ge torsken bästa möjliga förutsättningar i Östersjön och på Västkusten. Det räcker inte med enskilda insatser, slår Havs- och vattenmyndigheten fast i en redovisning som lämnades till regeringen den 22 september.

  2. Aktuellt • 2026-08-27

    Havs- och vattenmyndigheten välkomnar fiskenäringens initiativ om kameraövervakning.

  3. Aktuellt • 2026-07-08

    Amungen är känd för sin storvuxna öring, men gamla flottleder och barriärer hindrar fisken från att föröka sig. Nu har Länsstyrelsen börjat återställa Rockån – det enda av sjöns sju biflöden som fortfarande fungerar för lek.

  • Helena Westman
  • Utredare
  • Fisketillståndsenheten
  • Tel: 010-6986202
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
  • Helena Westman
  • Utredare
  • Fisketillståndsenheten
  • Tel: 010-6986202
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2023-12-12
Sidansvarig: Webbredaktion